Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Este legala decizia instantei de recurs?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Este legala decizia instantei de recurs?

Buna ziua,
Recurs declarat de CNADNR , prin care solicita " sa admiteti reucursul, sa modificati sentinta instantei de fond , sa respingeti plangerea contraventionala si sa mentineti procesul verbal de constatare a contraventie ca temeinic si legal".
Tribunalul dispune "Casează sentinţa şi trimite cauza spre rejudecare aceleiaşi instanţe. Irevocabilă". CNADNR nu a solicitat casarea sentintei, este legala decizia Tribunalului?Pot face ceva?

Multumesc.
Buna ziua,

Motivul pentru care a fost admis recursul nu permite decat casarea cu trimitere spre rejudecare . De aceea solutia s-a dat astfel. Faptul ca CNADR nu a stiut ce sa ceara, nu inseamna ca instanta de recurs trebuia sa ii respinga recursul, daca acesta s-a dovedit a fi fondat.
Sunt motive de recurs pentru care se dispune modificarea sentintei recurate si motive de recurs pentru care se dispune casarea. Probabil s-a admis recursul pentru un motiv care se incadreaza in cea din urma categorie. Instanta de recurs este obligata sa caseze, indiferent ce cere recurentul.