Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Imputernicire minori din Italia in Romania
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Imputernicire minori din Italia in Romania

Buna ziua,
Locuiesc in Italia si am o fetita de 11 ani care as dori sa o trimit in Romania cu o prietena,in luna iulie.Intrebarea mea este daca imputernicirea necesara se poate face la un avocat roman aici in Italia sau la consulatul Romaniei.Mentionez ca transportul va fi cu avionul.
Va multumesc.
Imputernicirea o puteti face si in Italia la un notar italian, dupa care o traduceti si legalizati si o apostilati cu apostilla de la Haga.
Pentru calatoria din Italia spre Romania nu este necesara nici o imputernicire/declaratie.
Daca fetita va iesi din Romania neinsotita de ambii parinti, vedeti art. 30 si urmatoarele din Legea 248/2005: [ link extern ]
Declaratia privind acordul parintilor poate fi autentificata fie la oficiul consular sau misiunea diplomatica romana, fie la un notar local. Daca este autentificata la notar local, trebuie apostilata conform Conventiei de la Haga din 1961, tradusa in limba romana si legalizata. In Italia apostila se obtine de la Ufficio Legalizazzioni din cadrul prefecturii de rezidenta.
Documentele de calatorie necesare pentru calatoria minorei depind de mai multi factori: daca are pasaport romanesc sau italian, daca aveti incredintarea fetitei (in caz contrar este necesar si acordul tatalui daca este italian), etc.
Va recomand site-ul de mai jos si pentru a obtine informatii clare cu privire la situatia dvs. luati legatura cu departamentul specific din questura locala.
Site: [ link extern ] /
De asemenea, functie de aceeasi factori, puteti afla detalii apeland politia de frontiera la numarul unic afisat aici: [ link extern ] /
L.C.