avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Poprire emis de Finante
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Poprire emis de Finante

Am primit o adresa de infiinatre a popririi,pe numele meu,cu cnp meu,si angajatorul meu este obligat sa vireze din salariul meu o anumita suma in contul respectiv(trezorerie).Care e suma minima pe care s-o vireze?si bineinteles contractul de munca care suma minima sa contina?Sper sa fi fost precisa;)
Inca un lucru:va rog sa ma sfatuiti daca e bine sa-mi reduc contractul de munca de la 8 ore la 2 ore,de ex.,Si cu 200-300 roni salar,ca sa nu-mi ia toti banii cei de la finante.Multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Mai 2011
ContSters172518, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters172518 , utilizator 09:25, 30 Mai 2011
Poate fi retinuta din veniturile salariale numai o cota de 1/3 din acetea.
Nu are importanta durata normei de lucru - 8 ore sau 2 ore, ci suma platita ca salariu.
Atunci inseamna ca pot sa-mi modific contractul de munca cu un act aditional,si nu trebuie sa reduc orele,ci numai suma?Pot sa las 200 ron salar? Dar sa nu sare in ochi ,totusi cu 8 ore numai 200 ron!?Ce sa fac?
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Mai 2011
ContSters172518, utilizator
nu puteti modifica salariul sub cel minim brut pe economie, adica 670 lei/lunar, pentru o norma intreaga de 8 ore pe zi.

daca organul fiscal constata faptul ca veniturile dvs. s-au diminuat semnificativ, astfel incat creanta fiscala nu poate fi indestulata intr-un timp relativ scurt de timp, acesta poate continua masurile de executare silita prevazute de codul de procedura fiscala, prin aplicarea unui sechestru asupra bunurilor personale.
vargandi a scris:

Am primit o adresa de infiinatre a popririi,pe numele meu,cu cnp meu,si angajatorul meu este obligat sa vireze din salariul meu o anumita suma in contul respectiv(trezorerie).Care e suma minima pe care s-o vireze?si bineinteles contractul de munca care suma minima sa contina?Sper sa fi fost precisa;)
Inca un lucru:va rog sa ma sfatuiti daca e bine sa-mi reduc contractul de munca de la 8 ore la 2 ore,de ex.,Si cu 200-300 roni salar,ca sa nu-mi ia toti banii cei de la finante.MultumescAm inteles totul,e bine ca nu am nimik pe numele meu.In acest caz oare se stinge datoria fata de organele fiscale?Mai ales ca am numai 200 ron salar,cu 2 ore sunt angajata,si organele fiscale nu ar putea sa-si recupereze datoria intr-un timp relativ scurt.Ce parere aveti?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducerea normei de munca de catre angajator geannynne geannynne Lucrez la o mare companie, care este \"lovita\" si ea de criza financiara. Pana acum au tot incercat reducerea cheltuielilor salariale in diferite moduri ... (vezi toată discuția)
Contract de prestari servicii ingrijire persoana in varsta bolnava stanley stanley Se poate intocmi un contract de prestari servicii intre familia apartinatoare si o persoana care urmeaza sa ingrijeasca o persoana in varsta, bolnava, cu plata ... (vezi toată discuția)
Asigurari de sanatate geomarco geomarco O persoana care are un contract de munca pe perioada nedeterminata, un contract de consultanta de 2 ore si este si PFA ce contributii la fondul de asigurari de ... (vezi toată discuția)