Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Poprire emis de Finante
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Poprire emis de Finante

Am primit o adresa de infiinatre a popririi,pe numele meu,cu cnp meu,si angajatorul meu este obligat sa vireze din salariul meu o anumita suma in contul respectiv(trezorerie).Care e suma minima pe care s-o vireze?si bineinteles contractul de munca care suma minima sa contina?Sper sa fi fost precisa;)
Inca un lucru:va rog sa ma sfatuiti daca e bine sa-mi reduc contractul de munca de la 8 ore la 2 ore,de ex.,Si cu 200-300 roni salar,ca sa nu-mi ia toti banii cei de la finante.Multumesc
ContSters172518, utilizator
Poate fi retinuta din veniturile salariale numai o cota de 1/3 din acetea.
Nu are importanta durata normei de lucru - 8 ore sau 2 ore, ci suma platita ca salariu.
Atunci inseamna ca pot sa-mi modific contractul de munca cu un act aditional,si nu trebuie sa reduc orele,ci numai suma?Pot sa las 200 ron salar? Dar sa nu sare in ochi ,totusi cu 8 ore numai 200 ron!?Ce sa fac?
ContSters172518, utilizator
nu puteti modifica salariul sub cel minim brut pe economie, adica 670 lei/lunar, pentru o norma intreaga de 8 ore pe zi.

daca organul fiscal constata faptul ca veniturile dvs. s-au diminuat semnificativ, astfel incat creanta fiscala nu poate fi indestulata intr-un timp relativ scurt de timp, acesta poate continua masurile de executare silita prevazute de codul de procedura fiscala, prin aplicarea unui sechestru asupra bunurilor personale.
vargandi a scris:

Am primit o adresa de infiinatre a popririi,pe numele meu,cu cnp meu,si angajatorul meu este obligat sa vireze din salariul meu o anumita suma in contul respectiv(trezorerie).Care e suma minima pe care s-o vireze?si bineinteles contractul de munca care suma minima sa contina?Sper sa fi fost precisa;)
Inca un lucru:va rog sa ma sfatuiti daca e bine sa-mi reduc contractul de munca de la 8 ore la 2 ore,de ex.,Si cu 200-300 roni salar,ca sa nu-mi ia toti banii cei de la finante.MultumescAm inteles totul,e bine ca nu am nimik pe numele meu.In acest caz oare se stinge datoria fata de organele fiscale?Mai ales ca am numai 200 ron salar,cu 2 ore sunt angajata,si organele fiscale nu ar putea sa-si recupereze datoria intr-un timp relativ scurt.Ce parere aveti?