Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducerea normei de munca de catre angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducerea normei de munca de catre angajator

Lucrez la o mare companie, care este "lovita" si ea de criza financiara. Pana acum au tot incercat reducerea cheltuielilor salariale in diferite moduri abuzive (reducerea personalului prin fortarea personalului la demisie, concediu fara plata de 5 zile pe luna). Acum vor sa ne reduca programul de munca de la 8 ore, la 6 ore. Ideea este ca si asa noi sta cate 10-12 ore la servici fara plata orelor suplimentare (de...este criza, orele suplimentare nu se platesc). Ce implica reducerea normei de munca? Sarcinile de servici nu mi se modifica, raman aceleasi, am aceasi volum de munca ca ianiante. Pot sa nu fiu de acord cu reducerea normei de munca?
Reducerea normei de lucru presupune si o salarizare redusa, in raport cu aceasta.
Daca doriti sa ramaneti in relatii de munca cu angajatorul ar trebui sa acceptati.
Este posibil ca sa vi se ceara sa va faceti cerere de CFS pentru a nu vi se plati cele 2 ore/zi.
1. Aceste intrebari trebuia sa le puneti angajatorului, el stie ce vrea sa faca.
2. CIM poate fi modiicat numai prin acordul partilor (art.41(1) di Codul muncii).
3. Fara acordul salariatului nu se pot modifica: durata contractului, locul muncii, felul muncii, conditiile de munca, salariul, timpul de munca si timpul de odihna (art.41(2) din Codul muncii).
4. Dar, ma gandesc, daca nu sunteti de acord, angajatorul ar putea lua masura desfiintarii unor posturi si concedierea salariatilor.
5. Cred ca mai bine ati discuta cu angajatorul si sa luati niste masuri cu care sa fiti cu totii de acord.
Multumesc mult pentru raspuns. A venit foarte repede.
Problema e ca nu pre se poate discuta cu angajatorul. El "propune" si noi trebuie sa acceptam.
Daca asa se comporta angajatorul, incalcand cim-urile angajatilor, prin actiuni unilaterale si abuzive atunci ar fi o solutie reglementata de Codul muncii!