avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Se poate prescrie o pedeapsa cu condamnare ??
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Se poate prescrie o pedeapsa cu condamnare ??

Buna,ma numesc Bogdan,sunt din Oradea,in anul 2007 am facut niste boacane,mai exact o talharie,si am primit 1 an 6 luni de inchisoare,doar cu suspendare,la 2 ani dupa am avut o abatere la regimul circulatiei,mai exact conducere sub influenta bauturilor alcoolice peste limita legala in fine,fapta savarsita in perioada de incercare,am fost cercetat penal (judecatorie,apel,recurs),si mi s a pus in aplicare sentinta de 1an 6 luni + 6 luni pentru permis, eu sunt la munca in strainatate,iar pe numele meu s a emis mandat de arestare,ce vreau sa va intreb,este adevarat ca dupa 7 ani mi se poate prescrie pedeapsa?Si inca ceva,daca reusesc sa stau 7 ani,mie in 2014 imi expira buletinu,ce as putea face,v as fi recunoscator daca m ati putea ajuta,va multmumesc,toate cele bune ...
Orice pedeapsa are termen de prscriptie,,, si a Dv. da, Dar o sa va prinda cand veti veni sa schimbati actul de indentitate,,,,X-(
Termenele de prescriptie a executarii pedepsei sunt:
a) 20 de ani, când pedeapsa care urmeaza a fi executata este detentiunea pe viata sau închisoarea mai mare de 15 ani;
b) 5 ani, plus durata pedepsei ce urmeaza a fi executata, dar nu mai mult de 15 ani, în cazul celorlalte pedepse cu închisoarea;
c) 3 ani, în cazul când pedeapsa este amenda.
Termenul de prescriptie a executarii pedepsei este de 5 ani, calculat de la data ramanerii definitive a hotararii.
Teremnul de prescriptie a executarii pedepsei este, in speta, de 5 ani plus durata pedepsei ce urma a fi executata, respectiv 6 ani si 6 luni.
La data la care se va implini termenul de prescritie, nu veti mai putea fi obligat sa executati pedepasa, dreptul statului de a va obliga la executare stingandu-se.Astfel, veti putea face o contestatie la executarea pedepsei, ori chiar biroul de executari penale , constatand implinirea prescriptiei, se poate autosesiza. ( vedeti art. 461 din C. pr. pen) .
mnz1989 a scris:

Buna,ma numesc Bogdan,sunt din Oradea,in anul 2007 am facut niste boacane,mai exact o talharie,si am primit 1 an 6 luni de inchisoare,doar cu suspendare,la 2 ani dupa am avut o abatere la regimul circulatiei,mai exact conducere sub influenta bauturilor alcoolice peste limita legala in fine,fapta savarsita in perioada de incercare,am fost cercetat penal (judecatorie,apel,recurs),si mi s a pus in aplicare sentinta de 1an 6 luni + 6 luni pentru permis, eu sunt la munca in strainatate,iar pe numele meu s a emis mandat de arestare,ce vreau sa va intreb,este adevarat ca dupa 7 ani mi se poate prescrie pedeapsa?Si inca ceva,daca reusesc sa stau 7 ani,mie in 2014 imi expira buletinu,ce as putea face,v as fi recunoscator daca m ati putea ajuta,va multmumesc,toate cele bune ...


Buna seara,nu sunt avocat insa imi permit sa va dau o parere ptr ca sotul meu este in aceeasi situatie si desi toti avocatii la care am mers i-au spus ca in termenul dat de art 126 alin.1 lit.b urmeaza sa i se prescrie executarea pedepsei cind am ajuns la acel termen( la el a fost vorba de o condamnare definitiva de 3 ani si 2 luni) si-a angajat avocat s-a facut contestatia la executare ptr prescriptia executarii pedepsei si surpriza instanta i-a respins-o pe motiv ca fiind plecat din tara i s-au emis cu un an inainte de a ajunge la termenul de prescriptie 2 mandate de urmarire unul international si altul european si vezi doamne aceste 2 mandate ii intrerup cursul prescriptiei desi in articolul 126 motivele prin care se poate intrerupe prescriptia sunt sa fi comis o alta infractiune sau sa fi fost arestat intre timp ceea ce nu a fost cazul la sotul meu si desi am facut pina acuma doua cereri de contestatie la executare ptr prescriptie am depasit deja cu un an termenul prescriptiei nu vor sa i-o aprobe de aceea permiteti-mi sa va dau un sfat prietenesc interesati-va foarte bine daca vi s-au emis acele mandate ptr ca ele se emit ptr a bloca prescriptia. Va doresc succes poate o sa fiti mai norocos sau poate veti avea o instanta care va aprecia contestatia cu buna credinta

Alte discuții în legătură

Prescriere pedeapsa de 1 an FLAV12 FLAV12 Cand se prescrie o pedeapsa de 1 an pentru conducere fara permis? Hotararea a ramas definitiva in 02 februarie 2007. ... (vezi toată discuția)
Prescriere dum dum as vrea sa stiu cind se prescrie o pedeapsa de 6 luni de inchisoare, data in 2005 pt. slutire. Mentionez ca s-a emis si un mandat europen de arestare. (vezi toată discuția)
Condamnare bogdanzubi bogdanzubi buna ziua,eu sant in Franta si am o condamnare in romania la Sfantu Gheorghe pt. inselaciune de 3 ani,acuma imi vine acasa in romania citatii de la bucuresti ... (vezi toată discuția)