Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Adaugare asociati la o firma
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Adaugare asociati la o firma

Buna ziua,
As dori sa stiu care ar fi pasii adaugarii a 2 asociati la o firma cu unic asociat ?
Rezultatul final ar fi ca toti asociati sa fie egali.

Multumesc mult
Dan
Faceti o hotarare a adunarii generale prin care stabiliti acest lucru, faceti un contract de cesiune prin care cedati partile sociale in proportiile cuvenite, declaratii pentru noii asociati, un act constitutiv nou, actualizat, si specimene de semnatura pentru noii administratori.
Se desfasoara in 2 etape, prima depunerea hot,ad. gen. apoi dupa 30 de zile de la publicarea in mon. oficial si restul actelor in etapa a 2-a si ultima.
ContSters202274, utilizator
Multumesc foarte mult pentru raspunsul incredibil de prompt

Inca o intrebare legat de acelasi subiect.

Ce costuri implica adaugarea asociatilor ?
Destul de mult, exista o anumita modalitate de calcul care tine cont de mai multi parametri, dar in mare pleaca de la 250 in prima etapa si pentru a 2-a etapa pleaca de pe la 350 lei.
Ar mai fi o varianta, daca aveti intentia ca sa le conditionati noilor parteneri accesul in cadrul firmei de un aport in numerar sau in natura, sa faceti marirea de capital social prin cooptarea in societate a celor doua persoane.
Va trebuie o hotarare a adunarii generale in care sa scrie ca se majoreaza capitalul social a sc ....... srl prin cooptarea in societate a .......
Restul formalitatilor le aflati de la registrul comertului unde trebuie sa mergeti.