Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... PVCC pentru lipsa rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

PVCC pentru lipsa rovinieta

vreau sa stiu daca cineva a trecut prin asa ceva!am vindut auto iar respectivul n-a facut transcrierea in termen de 30 de zile,fapt care a dus la primirea unui pvcc ptr. lipsa rovinieta!ce a-ti facut? mentionez ca am facut deja contestatie la judecatoria pe raza careia s-a intimplat, trimitind acolo copii de pe cvcc,act de vinzare-cumparare,chitanta de mina semnata si de doi martori! va multumesc anticipat!
Din moment ce puteti demonstra ca autoturismul a fost vandut anterior datei la care a fost constatata si sanctionata lipsa rovignetei-prin contractul de vanzare cumparare incheiat intre dvs si cumparator ,nu aveti de ce sa va faceti griji.Eventual,solicitati instantei de judecata admiterea probei testimoniale cu un martor,si anume cumparatorul autoturismului care va intari ,prin depozitia sa,faptul ca nu dvs.erati la volanul respectivului autoturism,la data intocmirii procesului verbal de contraventie.
andymaurul, utilizator
Detineti probele cu care sa demonstrati ca masina a fost instrainata inaintea datei cand ati fost amendat si ca nu dv erati la volan ci noul proprietar. Deci aveti sanse mari de castig.