avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 171 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare masina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare masina

buna ziua.in anul2013 am vindut o masina prin contract vinzare cumparare facut de mina(nu la birouri specializate,prostia mea),am fost si la biroul taxe si impozite unde mia dat o hirtie ca nu am nimic de plata.eu ca prostu am dat toate actele masini fara a mai merge la politie pt radiere sau ce trebuia sa fac acolo.de atunci tot platesc taxa pe aceea masina crezind ca a ajuns la fier vechi(dacie din 1989).azi am primit amenda pt rovinieta in jud vilcea eu fiind din deva(eu nu am fost la volanul acelei dacii).posibil sa platesc amenda dar marea mea problema este cum pot sa scap de aceea masina(radiata sau furata)sa nu mai platesc taxe pe ia si alte posibile amenzi sau doamne fereste de ceva mai rau.persoana cui am vindut masina no mai gasesc si nu am nici un act sau adresa dea lui.multumesc
Cel mai recent răspuns: coco45 , utilizator 22:59, 13 August 2015
Incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept bunul mobil ca urmare a tranzactionarii acestuia
In baza declaratiei notariale,solicitati la administratia fiscala radierea auto la cerere
Autoritatea urmeaza sa dispuna radierea auto-conditinat de achitarea tuturor debitelor in evidenta
multumesc pentru raspuns.azi am fost la un avocat si am inaintat proces pentru a contesta amenda pentru rovinieta(caz rezolvat).am discutat si despre radierea masini de pe numele meu dar a spus ca este un procedeu mai greu si dureza timp si bani cam multi.daca fac acea declaratie noatriala pe propie raspundere credeti ca voi scapa demasina mai repede,simplu si cu bani mai putini(800 lei ma costa la avocat sa radieze masina si eu nu sint sigur ca va reusi sa oblige noul propietar sa inmatriculeze masina)
declaratia notariala pe propie raspundere ma scapa doar de taxa anuala pentru acea masina nu si radierea ei din doarele politiei?
coco45 a scris:


radierea ei din doarele politiei?

Radierea din evidenta serviciului politie rutiera reprezinta cererea irevocabila a proprietarului bunului mobil prin care acesta solicita scoaterea din evidenta a masinii,respectiv aceasta nu mai poate circula pe drumurile publice
In speta dvs,auto se afla in posesia unui cetatean care circula cu auto-dovada fiind amenda primita de dvs pentru lipsa rovinieta
Dvs trebuie sa informati SPR ca nu mai detineti bunul mobil urmare tranzactionarii acestuia
Autoritatea in baza datelor de identificare auto,urmeaza sa verifice si eventual s identifice detinatorul respectivei masini

ynocentta a scris:

coco45 a scris:


radierea ei din doarele politiei?

Radierea din evidenta serviciului politie rutiera reprezinta cererea irevocabila a proprietarului bunului mobil prin care acesta solicita scoaterea din evidenta a masinii,respectiv aceasta nu mai poate circula pe drumurile publice
In speta dvs,auto se afla in posesia unui cetatean care circula cu auto-dovada fiind amenda primita de dvs pentru lipsa rovinieta
Dvs trebuie sa informati SPR ca nu mai detineti bunul mobil urmare tranzactionarii acestuia
Autoritatea in baza datelor de identificare auto,urmeaza sa verifice si eventual s identifice detinatorul respectivei masini




am fost la SPR diroul inmatriculari/radieri si doamna de acolo ma trimis la SPR Vilcea sa depun cerere sa gaseasca detinatorul masini ca ei nu au autoritate in alt judet sau cum i se spune(sau era prea plictisita ).daca reusesc sa identifice detinatorul masini cu ce mar ajuta pe mine daca el na cumparat masina de la mine si e de rea credinta si nu vrea sa inmatriculeze masina pe numele lui(azi sa imnatriculezi o dacie din 1989 te costa o caruta de bani cred)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum scap de acest impozit? mirella28 mirella28 am locuit la brasov unde prin anii 2002 am avut o dacie 1300, pe care am vandut-o ca piese de schimb dar mai am nici un document si nici nu am radiat-o de la ... (vezi toată discuția)
Auto instrainat. nu detin nici un fel de act George0203 George0203 Buna ziua, tatal meu a instrainat o masina in anul 2003. La momentul respectiv nu a radiat masina nici de la taxe si impozite si nici de la politie. Mentionez ... (vezi toată discuția)
Administratia financiara coco45 coco45 (Incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept bunul mobil ca urmare a tranzactionarii acestuia In baza ... (vezi toată discuția)