Forum Discuţii juridice Executare silită Auto instrainat. Nu detin nici un fel de act
Discuție deschisă în Executare silită

Auto instrainat. Nu detin nici un fel de act

Buna ziua, tatal meu a instrainat o masina in anul 2003. La momentul respectiv nu a radiat masina nici de la taxe si impozite si nici de la politie. Mentionez ca nu mai detinem contractul de vanzare cumparare si nici un act al automobilului si nici nu mai stim nimic despre masina. Luna aceasta a primit o somatie 4500 lei de la taxe si impozite conform careia este dator cu impozitul plus penalizari pe anii din urma pana in prezent. As dori sa radiez masina si sa o scot de la fisc si politie. Este obligat sa plateasca datoria sau poate plati doar o parte? Care ar fi pasii de urmat in aceasta situatie pentru radierea masinii de la ambele institutii?
Va confruntati cu situatie complexa,in care initial ar trebui sa clarificati statutul vehiculului,respectiv ar trebui sa solicitati oficial SPR evidenta auto sa va comunice din registrul national evidenta auto daca vehiculul se mai afla in baza de date sau a fost radiat
Puteti incheia declaratie pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept bunul mobil urmare tranzactionarii acestuia-eventual puteti preciza numele persoanei care a achizitionat vehiculul
In baza declaratiei notariale,solicitati la autoritatea fiscala teritoriala radierea la cerere
Autoritatea in baza celor 2 documente poate dispune radierea bunului mobil-numai dupa achitarea integrala a obligatiilor fiscale aferente acestuia
Succes !