Buna ziua!
Am gasit un loc de munca, am semnat contract si am lucrat doar 3 zile pt ca in urma unor nemultumiri si nereguli constatate am hotarat sa plec fara sa anunt(deoarece ma gandeam ca in caz de demisie mai trebuie sa stau 20 de zile)
In acest interval de 3 zile nu mi s-a dat o copie a contractului pe motiv ca firma are sediul principal in Bucuresti si au fost trimise la semnat.
La ce concecinte ma pot astepta?..desfacerea contractului de munca pt neprezentare la servici fara motiv intemeiat...si altele?
Cum sa procedez avand in vedere ca trebuie sa duc si o copie a contractului la somaj deoarece eu eram in somaj cand mi-am gasit jobul si nu stiu sigur daca au fost semnate contractele?
Va multumesc pt raspuns!
Luati legatura cu angajatorul mai intai ptr. a vedea daca vi s-a incheiat contract de munca.
Păi omul a spus că n-a primit o copie, nu că n-a semnat contractul de muncă.
Cred că primul pas ce trebuie este să vadă ce şi dacă i s-a operat în cartea de muncă. Mai ales că este şomer, şi riscă să piardă indemnizaţia, dacă are aşa ceva.