Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... MANDATAR
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

MANDATAR

Buna ziua,
" În baza unui contract de mandat, mandatarul va putea încheia în numele şi pe seama persoanei ce l-a împuternicit numai acte juridice (contracte sau acte unilaterale, cum ar fi contracte de vanzare-cumpărare, acceptarea sau renunţarea la o moştenire) "

In momentul in care mandatarul incheie contract in numele mandantului ce calitate iau partile din contract?

De ex in contractul de comision si prestari servicii, ce calitate are mandatarul ( imputernicit de mandant sa incheie contracte cu clientii ) si ce calitate are cealalta parte?

Multumesc!
de mandatar!
partile in contract sunt aceleasi numai ca sunt reprezentate de mandatar!