avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie - salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie - salariu

Sunt angajat la RADET. Intentionez sa ma pensionez.
Cum s-ar aplica ,in cazul meu,legea (?) privind cumulul pensiei cu salariul ?
Care e legislatia in vigoare,la acest moment ?
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:54, 30 Mai 2011
Desi n-ati precizat, presupun ca este vorba despre pensie pentru limita de varsta.

Puteti cumula pensia cu veniturile salariale numai in situatia in care pensia neta are un cuantum mai mic sau egal cu cel al castigului salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat (art. 17 din Legea nr. 329/2009).

Potrivit art. 15 din Legea bugetului asigurarilor sociale de stat nr. 287/2010, castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2011 este de 2.022 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumulare pensie - alte venituri StanPatitulPensionar StanPatitulPensionar M-am pensionat militar în luna mai 2010, la vârsta de 54 ani împliniţi. La această dată am împlinit 55 de ani. Vechime militar 22 de ani, vechime în ... (vezi toată discuția)
Cumul pensie cu salariu NELU1949 NELU1949 Buna ziua ! Art. 118 din Legea 263/2010, in vigoare de la 01.01.2011, prevede categoriile de persoane care pot cumula pensia cu alte venituri ... (vezi toată discuția)
Pensionar si viceprimar ANAFNAFA ANAFNAFA Are dreptul si la pensie un viceprimar??? (vezi toată discuția)