Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie - salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie - salariu

Sunt angajat la RADET. Intentionez sa ma pensionez.
Cum s-ar aplica ,in cazul meu,legea (?) privind cumulul pensiei cu salariul ?
Care e legislatia in vigoare,la acest moment ?
Va multumesc !
Desi n-ati precizat, presupun ca este vorba despre pensie pentru limita de varsta.

Puteti cumula pensia cu veniturile salariale numai in situatia in care pensia neta are un cuantum mai mic sau egal cu cel al castigului salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat (art. 17 din Legea nr. 329/2009).

Potrivit art. 15 din Legea bugetului asigurarilor sociale de stat nr. 287/2010, castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2011 este de 2.022 lei.