Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie

Paratul are un copil minor dintr-o casatorie anterioara.Noi vom divorta, avand un copil .Cum se va socoti cuantumul pensiei de intretinere?
Daca paratul plateste pensia de intretinere copilului minor rezultat din casatoria anterioara,in mod cert pensia de intretinere pe care o va plati copilului rezultat din a doua casatorie va fi de pana la 25% din venitul net.Practica judiciara in domeniu ne arata ca instanta de judecata va trebui sa tina seama de acest aspect,deci cuantumul acestei pensii va trebui stabilit tinandu-se cont si de pensia pe care deja o plateste copilului rezultat din casatoria anterioara.
andymaurul, utilizator
adica 16.5%.
pt doi copii, tatal va plati pana la 33% din venitul sau din munca. 16.5% unuia si celuilalt, la fel.
daca tatal nu spune ca plateste pensie pt inca un copil, instanta nu are de unde sa stie si va stabili 25%, poate tatal nu se opune.
tot tatal, trebuie sa ceara apoi reducere pt pensia ce-o plateste celuilalt copil al sau, daca plateste mai mult decat poate plati