Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... un proces in care parata nu cunoaste reclamantul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

un proces in care parata nu cunoaste reclamantul

imi poate da un raspuns concret in ceea ce priveste o situatie care depaseste bunul simt al omului si anume:am o prietena care a fost citata intr-un proces in solutionarea unui test de paternitate cu un anumit domn pe care nu il cunoaste, dar el sustine ca au un copil impreuna in urma unui concubinaj inexistent pentru ea. Cum este posibil ca instanta sa citeze o persoana, dand crezare oricarei persoane care poate da adresa si nume la intamplare si cum se poate solutiona aceasta incurcatura care s-a creat. Cum poate parata sa se apere in acest proces la un tribunal din alta localitate? si de acest proces in care nu se simte implicata in nici un fel pentru ca nu cunoaste nici numele reclamantului? si nu are nici un copil ilegitim deoarece reclamantul pomeneste numele de fata al paratei si nu specifica nici o data a concubinajului sau nasterea copilului, despre care cere test de paternitate el fiind in cu totul alt oras in penitenciar si fiind nascut in cu totul alt judet, acestea fiind declarate de el in plangerea facuta la tribunal. VA MULTUMESC
Aceasta este procedura in ceea ce priveste citarea.Sa depuna-prin posta- la instanta respectiva intampinare in care sa arate ceea ce ne relatati.
andymaurul, utilizator
Da, putem sa va dam un raspuns concret, ce i s-a intamplat prietenei se numeste afacere judiciara. Detinutii intenteaza procese la intamplare, pt ca este obligatorie prezenta lor la proces, si astfel ii muta intr-un penitenciar mai aproape de domiciliul paratului.
Astfel de procese se intampla foarte des, pt ca familia detinutului nu poate sa ajunga la penitenciar atat de des pe cat ar dori, sau din alte motive.
Ii recomand prietenei sa nu faca nimic, la termenul de judecata detinutul va declara ca nu o cunoaste, ca nu a facut el cererea de chemare in judecata si ca si-o retrage.
Astfel el ramane la penitenciarul apropiat si este fericit:)
adutescu a scris:

Da, putem sa va dam un raspuns concret, ce i s-a intamplat prietenei se numeste afacere judiciara. Detinutii intenteaza procese la intamplare, pt ca este obligatorie prezenta lor la proces, si astfel ii muta intr-un penitenciar mai aproape de domiciliul paratului.
Astfel de procese se intampla foarte des, pt ca familia detinutului nu poate sa ajunga la penitenciar atat de des pe cat ar dori, sau din alte motive.
Ii recomand prietenei sa nu faca nimic, la termenul de judecata detinutul va declara ca nu o cunoaste, ca nu a facut el cererea de chemare in judecata si ca si-o retrage.
Astfel el ramane la penitenciarul apropiat si este fericit:)

Gresiti ,doamna.Prezenta reclamantului este obligatorie doar in cazul unui proces penal in calitate de reclamant,ceea ce obliga Directia Generala a Penitanciarelor sa asigure prezenta reclamantului detinut la proces.De asemenea,in cazul acestui proces civil reclamantul poate insista in interogatoriul paratei,deci exista posibilitatea ca instanta sa citeze parata,sa o amendeze in caz de neprezentare,sa emita mandat de aducere in fata instantei de judecata.Deci...

Art. 291: Citarea partilor la judecata-Cod Procedura Penala

(1) Judecata poate avea loc numai daca partile sunt legal citate si procedura este indeplinita.

(2) Neprezentarea partilor citate nu impiedica judecarea cauzei. Cand instanta considera ca este necesara prezenta uneia dintre partile lipsa, poate lua masuri pentru prezentarea acesteia, amanand in acest scop judecata.

(3) Partea prezenta la un termen nu mai este citata pentru termenele ulterioare, chiar daca ar lipsi la vreunul dintre aceste termene.

(4) Cand judecata se amana, martorii, expertii si interpretii prezenti iau in cunostinta noul termen de judecata.

(5) La cererea persoanelor care iau termenul in cunostinta, instanta le inmaneaza citatii, spre a le servi drept justificare la locul de munca, in vederea prezentarii la noul termen.

(6) Cand judecata ramane in continuare, partile si celelalte persoane care participa la proces nu se mai citeaza.

(7) Militarii sunt citati la fiecare termen.

(8) Detinutii sunt citati,de asemenea, la fiecare termen.
andymaurul, utilizator
va multumesc ptr raspunsuri, dar dupa cum vedeti sunt doua raspunsuri diferite unul in care dupa cum am sfatuit-o si eu sa trimita intampinare prin posta si celalat raspuns sa nu faca nimic, cum e mai bine sa trimita intampinare sau nu?
Trimiteti intampinare,pentru siguranta,in care aratati ceea ce ne-ati relatat.