Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reactivare tva dupa suspendare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reactivare tva dupa suspendare

Buna seara
Am avut o firma suspendata pana la data de 31.03.2011 iar in aprilie am depus 010 cu reluare tva . La administratie mi s-a spus ca reluarea tva-ului se face incepnad cu luna mai, deci luna aprilie ramane descoperita. Am achizitionat o casa de marcat si marfa pe firma in luna aprilie cu tva. Intrebarea mea este : eu cum inregistrez in contabilitate facturile aferente lunii aprilie ? Cu tva sau fara?
Si o alta problema la aceeasi firma. La administratie in fisa pe pe platitor imi apare la tva de recuperat 11500 iar in balanta imi apare de plata 28000. Cum pot regla soldul din balanta astfel incat sa am acelasi sold ca in decont si ca la administratie?

Va multumesc
marfa achizitionata o inreg cu tva, fix cat s-a platit factura
pt soldul din fisa pe platitor verificati daca sunt depuse toate deconturile. d 300