Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Se pot scoate documente dintr-un dosar in care s-a dat ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Se pot scoate documente dintr-un dosar in care s-a dat o hotarare definitiva?

Mai exact, am promovat o actiune pentru recuperarea taxei de prima inmatriculare care a fost respinsa si in care s-a dat hotarare definitiva si irevocabila .
Vreau sa scot din dosarul respectiv adresa originala care am primit-o de la finante privind valoarea taxei precum si chitanta originala prin care am platit taxa respectiva, documente care imi trebuiesc pentru a promova o noua actiune.
Se poate face acest lucru
Multumesc.
Nu puteti scoate documentele originale din dosar. La acest moment dosarul este sigilat. Ce puteti face este sa solicitati copii dupa actele din dosar.
Daca actul respectiv a fost depus in original formulati o cerere de restituire cu conditia sa lasati o copue legalizata de instanta.
Sau formulati o cerere sa va elibereze o copie dupa actul respectiv legalizata conform cu originalul.
Am inteles ca doriti sa introduceti o noua actiune,,,dar daca va avea acelasi obiect de judecata, aceeasi cauza si intre aceleasi parti, ca prima actiune este riscul respingerii actiune pe exceptiea "autoritatii lucrului judecat"..Ok?