avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Se poate anula o hotarare a consiliului local?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Se poate anula o hotarare a consiliului local?

Buna ziua,

Am un dosar depus la primaria sector 4 din anul 20001,in septembrie 2009 s-a dat o hotarare a cons.local prin care s-a aprobat lista de prioritate si lista de repartitie cf legii 114,legea locuintei.Pe aceste liste eu figurez pe un loc prioritar.
Precizez ca la acea data indeplineam toate conditiile inchirierii unei locuinte ANL in vederea cumpararii .
In urma unei intalniri cu viceprimarul am fost anuntata verbal ca nu mai pot beneficia deoarece in luna mai am implinit 36 de ani.La 3 zile dupa efectuarea unei receptii a blocului.(nu stiu daca aceasta afost prima receptie).Va rog sa mi spuneti,primaria nu este obligata sa puna in aplicare aceasta hotarare prin care mi-a acordat un drept?Poate sa dea o alta hotarare cu o alta lista de prioritate?
De data aceasta ei vor sa aplice legea ANL 152.
Si inca o intrebare:In cat timp autoritatile locale sunt obligate sa raspunda la o notificare?

Multumesc frumos.
Ultima modificare: Marți, 31 Mai 2011
alinandre, utilizator
Cel mai recent răspuns: alinandre , utilizator 15:25, 31 Mai 2011
Era obligata sa puna in aplicare respectiva HCL, dar foarte bine se poate da si o alta HCL cu o noua lista.
Puteti face insa o solicitare in instanta pentru obligatia " de a face" astfel incat Primaria sa fie obligata sa aplice acea HCL din 2009
In maxim 30 de zile trebuie sa primiti un raspuns la o cerere depusa la registratura lor.
Ultima modificare: Marți, 31 Mai 2011
george-neagu, moderator
Eu am depus deja o notificare la care astept un raspuns scris pe baza caruia sa ma pot adresa instantei.Nu stiu termenul legal de raspuns in cazul unei notificari.
Si pana primesc acest raspuns ei pot adopta o noua hotarare.In acest caz mai am vreo sansa?

Multumesc din suflet.
Stiu ca 30 de zile sunt in cazul unei cereri.Dar in cazul unei notificari? S ar putea sa aiba alt regim.
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Întrebare legată de locuința anl : ipoteza : - in orașul ... nicoctavia nicoctavia Întrebare legată de locuința ANL : ipoteza : - in orașul meu urmează sa se finalizeze un bloc ANL ( primul bloc ANL) , nu au mai fost blocuri ANL ... (vezi toată discuția)
Protectie chiriasilor LISA2000 LISA2000 Buna ziua! O intrebare am un contract de inchiriere a unei locuinte ANL cu Primaria de 5 ani,acum expira ,nu am datorii,pot sa-mi refuze reinoirea ... (vezi toată discuția)
Acordarea locuintelor tip anl in regim de inchiriere SilviuMihai SilviuMihai sotia are o cerere de obtinere o lovuinta anl in regim de inchiriere de aproximativ 3 ani, dupa ce ne-am casatorit am adugat la dosar certificatul de casatorie ... (vezi toată discuția)