Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale proces verbal casare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

proces verbal casare

neata,

ma poate ajuta si pe mine cineva cu un model de proces verbal de casare? multumesc anticipat
GRATUIT!!! - Modele formulare mijloace fixe

contabilitateafirmei.ro va ofera gratuit modele
Formulare din categoria mijloace fixe
Formulare tipizate, Modele formulare pentru
evidenta mijloacelor fixe, Bon de miscare a
mijloacelor fixe, Fisa mijlocului fix, Proces verbal de
punere in functiune, Proces verbal de receptie,
Proces verbal de receptie provizorie, Proces verbal
de scoatere din functiune / casare mijloc fix,
Registrul numerelor de inventar
Website: [ link extern ]
In cazul casării de mijloace fixe, amortizate integral, la o instituţie publică, este necesară valorificarea acestora sau pot fi preluate de firma care colectează deşeuri? De asemenea, trebuie neapărat dezmembrate în subansamble sau se pot arunca pur şi simplu?

Întreb acest lucru deoarece Art. 20 si 21 din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat in active corporale si necorporale şi
Pct. 23 din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat in active corporale si necorporale, cu modificarile ulterioare, aprobate prin H.G. nr. 909/1997 prevăd obligativitatea acestui lucru.
Am citit de asemenea că începând cu anul 2007 a fost eliminata prevederea restrictiva referitoare la valorificarea mijloacelor fixe, însă nu ştiu prin ce act normativ.

Casarea mijloacelor fixe şi a obiectelor de inventar se poate face prin acelaşi proces verbal de casare?

Mulţumesc