Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Casare mijloace fixe ºi obiecte de inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Casare mijloace fixe ºi obiecte de inventar

In cazul casării de mijloace fixe, amortizate integral, la o instituţie publică, este necesară valorificarea acestora sau pot fi preluate de firma care colectează deşeuri?
De asemenea, trebuie neapărat dezmembrate în subansamble sau se pot arunca pur şi simplu?

Întreb acest lucru deoarece Art. 20 si 21 din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat in active corporale si necorporale şi
Pct. 23 din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat in active corporale si necorporale, cu modificarile ulterioare, aprobate prin H.G. nr. 909/1997 prevăd obligativitatea acestui lucru.
Am citit de asemenea că începând cu anul 2007 a fost eliminata prevederea restrictiva referitoare la valorificarea mijloacelor fixe, însă nu ştiu prin ce act normativ.

Casarea mijloacelor fixe şi a obiectelor de inventar se poate face prin acelaşi proces verbal de casare?

Mulţumesc
In cazul casării de mijloace fixe, amortizate integral, la o instituţie publică, este necesară valorificarea acestora sau pot fi preluate de firma care colectează deşeuri?

Daca sunt preluate de o firma de colectare nu este echivalent cu valorificare ???=D>
Firma colectoare le poate lua si in starea in care sunt, cu evidentierea cantitativa de catre d-voastra a deseurilor rezultate, prezentate in procesul verbal de scoatere din functiune a mijloacelor fixe / de declasare a unor bunuri materiale .
Casarea mijloacelor fixe şi a obiectelor de inventar se poate face prin acelaşi proces verbal de casare?

Individual este corect .
Casarea presupune in mod obligatoriu valorificare si aceasta este f. importanta pentru deducerea valorii ramase a m.f. neamortizate integral, cum se intampla frecvent firmelor private. Nu este cazul dvs., dar fiind institutie publica este posibil sa aveti reguli stricte in ce priveste scoaterea din evidenta a m.f. si obiectelor de inventar. De aceea este important sa demonstrati ca acestea au fost sau dezmembrate sau predate firmei de colectare a deseurilor, nominal.
Cat despre procesul verbal de casare, este o chestiune de forma, il puteti folosi pe acelasi separand cele 2 categorii, m.f. de obiectele de inventar.

Nu este o chestiune de forma ci acel model de document este foarte clar reglementat in OMF 1850 /2008
da, adevarat ce spuneti este modelul reglementat dar in Ordinul ministrului economiei şi finanţelor nr. 3.512/20008 cuprinzând modelele documentelor financiar-contabile, anexa nr.3