Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ultraj sau nu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ultraj sau nu?

Am de gand sa-i trimit alaturi unui memoriu unui politist o carte de medicina legala, si una de fizica.

Poate fi considerat acest lucru "ultraj"?!

Nu de alta, dar pe mine m-au interogat 3 ore, ca p. vatamata, si mi-au luat o declaratie mai mult cum au vrut ei , decat cum am vorbit eu, iar pe ceilalti i-au lasat sa zica toate prostiile din lume. + unii care au dat pumnii si picioarele in mine sunt adusi impotriva mea de martori

Desi i-am explicat la agentul respectiv ca nu aveam cum sa cad pe asfalt, pt. ca era mult mai rau, si ca nu prezint urme de cazaturi, acel om al legii mi-a zis

"De unde sa stiu eu ca a fost asa " :|
Asa ca am de and sa-i explic ca echimozele se formeaza de obicei in urma loviturile cu pumnul sau a corpurilor dure, iar in caz de cadere se formeaza cu tot altfelul de semne. + Nu aveam cum sa fiu taiat deasupra ochiului de lentila ochelarilor daca cadea in fatza, trebuia sa fiu taiat jos, legea fizizcii. INSA ACEL POLITIST ZICE DOAR "de unde sa stiu eu ca nu e cum a declarat partea adversa":|

Asa ca m-am gandit sa-i trimit un memoriu si o carte de medicina legala, si una de fizica.... poate ii va ajuta in cariera :|

xuser, utilizator
decat sa-i timiteti unui politist o carte, doua, mai bine mergeti la iml si scoateti un certificat medico-legal, care il depuneţi la dosar. Doar un expert(medic legist) se poate pronunta cu privire la echimozele de pe corpul dvs. si ce ar fi putut sa le genereze, in niciun caz politistul.

succes
In instanta certificatul medico-legal emis de IML, bate orice lege a fizicii cunoscuta de organul de cercetare. Intr-adevar el nu poate crede pe nimeni pe cuvant trebuie sa existe o dovada in acest sens, iar daca exista martori care confirma cele spuse de inculpat organul de cercetare trebuie sa creada ceea ce i se spune pana la proba contrara.
Ultrajul unde isi are locul? Numai daca va apucati sa-l bateti cu vreo carte de medicina legala pe politist, insa nu v-as sfatui.
Poi cei de la IML scriu echimoze, fracturi , bla bla bla si la urma

"s-au pututu produce prin lovirea de obiecte dure si o heteropropulsie umrata de caderea pe o saprafata plana/dura" ce pot data din data de .....

Acuma de aici incepe baiul, ca nu i-a scris medicul ca nu m-am lovit la fata, si ca aiami-au sarit in spate de aia zagarieturi specifice doar e genunchi :|

Insa daca te uiti intr-o carte de medicina legala acolo scrie ca de obicei echimozele se formeaza in urma lovirii cu pumnul, hematonul in urma unui picior adidas in cap, daca era bocanc era hematon + fractura,etc.

Chestia asta nu a scris-o medicul legist....

xuser, utilizator
Sub aspectul laturii obiective,elementul material al infractiunii de ultraj consta in: amenintarea functionarului public (care trebuie sa se produca in aceleasi circumstante ca si cele prevazute in art.193CP),actiunea de lovire sau savarsirea oricaror acte de violenta impotriva subiectului pasiv nemijlocit,fapta de vatamare corporala savarsita in conditiile art.181CP sau fapta de vatamare corporala grava savarsita impotriva unui functionar public in conditiile art.182CP.Simplul fapt de a-i trimite unui politist un manual de medicina legala precum si unul de fizica nu se considera ultraj intrucat nu lezati cu nimic libertatea psihica,integritatea corporala sau sanatatea functionarului public ci ii faceti "un mic cadou".:D Poate aveti mai mult succes daca incercati sa ii explicati ca echimozele apar datorita rupturilor posttraumatice ale vaselor mici de sange din zona locala de actiune a agentului traumatic iar agentii traumatici pot fi si ei mecanici,toxici,fizici,artificiali,naturali,materiali,imateriali etc.Sfat personal: incercati sa treceti peste incident.:)