Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... contract telefonie mobila- neplata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

contract telefonie mobila- neplata

As vrea sa adresez si eu o intrebare...care probabil a mai fost adresata de multe ori pe aici:D!un prieten de-al meu a avut abonament la o companie de telefonie mobila...(mentionez ca avea un loc de munca pe vremea aceea),iar acum un an si-a dat demisia pentru ca nu isi primea salariul!in momentul acela a mers la respectiva companie si a vorbit cu unul dintre angajatii de acolo,spunandu-i acelui angajat ca vrea sa renunte la abonament pentru ca nu o sa mai poata sa il plateasca(trecuse doar un an de la semnarea contractului,contract pe 2 ani)!acest angajat i-a spus ca nu poate sa "rupa" contractul si,ca sa poata sa plateasca pana ce trece inca un an,sa aleaga un abonament mai ieftin!prietenul meu a fost de acord,i s-a zis sa sune a II-a zi la ei,ca sa i se confirme "schimbarea" abonamntului!a sunat a II_a zi,i s-a spus ca inca nu se poate modifica,doar"de maine"...si asa l-au tot amanat vreo 2 luni pana cand i-a fost"taiat" abonamentul,pe motiv de neplata!timp in care el suna aproape zilnic la compania respectiva si tot era amanat!acum 2 zile i-a venit acasa o factura cum ca trebuie sa plateasca 1500 de ron,urgent,altfel va fi chemat in instanta!intrebarea mea este...ce poate sa "pateasca" in caz de neplata?pentru ca nu dispune de banii respectivi!multumesc:)
Printr-o firma de recuperare, se va incepe executarea silita.
ok..si daca respectivul nu are nici un bun?ce i se ia,ca sa zic asa!?sau este tarat prin tribunale pana face rost de banii respectivi?ma gandesc ca nu se ajunge la puscarie...
Nu se va ajunge la puscarie. Se va incerca identificarea unor bunuri, venituri care sa fie executate.