Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA cu norma de venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA cu norma de venit

Va rog sa-mi spuneti daca la infiintarea unei PFA am optat pentru norma de venit iar veniturile obtinute in cursul anului sunt mai mari decat norma de venit ,pentru diferenta se plateste impozit ? Multumesc
In functie de norma de venit stabilita anual de stat pentru fiecare activitate in parte, PFA plateste impozit 16% din acea norma, indiferent de nivelul real al veniturilor.