Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Restituire permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Restituire permis de conducere

La ce adresa se restituie permisul de conducere dupa ce a fos suspendat? la adresa din permis sau la adresa din buletin?
Restituirea permisului de conducere

Art. 243. - Permisul de conducere se restituie titularului, la cererea acestuia, când a intervenit una dintre situatiile prevazute de art. 100 din ordonanta de urgenta.

Art. 244. - Permisul de conducere se restituie titularului de catre autoritatea competenta pe raza careia îsi are domiciliul sau resedinta, în cazul strainilor, când perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce a expirat. În aceasta situatie titularul permisului de conducere intra în posesia documentului prezentând dovada înlocuitoare a acestuia, în original, precum si actul de identitate.

Art. 245. - (1) Permisul de conducere se restituie titularului de catre autoritatea competenta care a retinut documentul:

a) când, în conditiile art. 88 alin. (4) din ordonanta de urgenta, s-a hotarât ca exercitarea dreptului de a conduce nu se suspenda;

b) la încetarea masurii de siguranta prevazute la art. 112 lit. c) din Codul penal;

c) în baza ordonantei procurorului prin care s-a dispus neînceperea urmaririi penale, scoaterea de sub urmarirea penala sau încetarea urmaririi penale;

d) la data ramânerii definitive a hotarârii judecatoresti prin care s-a dispus achitarea;

e) la încetarea motivelor pentru care s-a dispus retragerea documentului.

(2) În cazurile prevazute la alin. (1) cererea de restituire a permisului de conducere trebuie sa fie însotita de documente care sa ateste una dintre situatiile pentru care se restituie documentul, de dovada înlocuitoare a acestuia si de actul de identitate al solicitantului.

(3) Permisul de conducere se restituie si în cazul în care contravenientul a exercitat calea de atac împotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei în conditiile prevazute de lege, iar instanta de judecata nu a solutionat cauza ori hotarârea judecatoreasca a ramas definitiva dupa 1 an de zile de la introducerea plângerii, situatii în care intervine termenul de prescriptie a executarii sanctiunii.
Cu alte cuvinte politia in a carei custodie se afla sus-mentionatul document nu are obligatia de a avea initiativa invitarii titularului pentru restituirea permisului. Restituirea permisului de conducere se face dupa ce, in prealabil, titularul a sustinut si promovat testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie.
Reamintim ca acest test se sustine la politia rutiera dupa principiul domiciliului posesorului, in temeiul planificarii asigurate astfel incat verificarea sa se faca inauntrul termenului de suspendare. Cu alte cuvinte, chiar daca permisul este retinut si sanctiunea complementara a suspendarii dreptului de a conduce pentru o perioada de timp se dispune in judetul ��x��, permisul de conducere se trimite judetului in care titularul isi are domiciliul si aceasta unitate de politie rutiera este investita cu dreptul de a proceda la testarea cunostintelor teoretice de circulatie.
Buna,
multumesc de raspuns dat de d-voastra.
Ca sa explic ce s-a intamplat defapt, nu am acordat prioritate pietonului pe precerea de pieton in Cluj-Napoca. mi-au suspendat permisul pe 30 de zile (evident cu dovada de 15 zile). Pe permis am adresa de Satu Mare si pe C.I. am adresa de Cluj.
Apropo...imi vine prin posta? trebuie sa ma duc eu la politie? trebuie sa sustin un test pentru atata?
buna seara ,dar daca ai trecut testul, depui cerere la seful politei din orasul in care domiciliezi, exista posibilitatea ca acesta sa refuze sa restituie permisul chiar daca ai trecut testul pe varii motive?