Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Buna ziua!

Am un dosar care are ca obiect partajul bunurilor comune. In masa partajabila am inclus si un imprumut, dar clienta mi-a adus doar o parte din chitante la care am facut referire in cererea precizatoare si s-a stabilit taxa la suma precizata.
Deocamdata nu am propus probe. Mai pot sa declar ca a fost o greseala materiala si ca suma e mult mai mare decat cea precizata?
Multumesc.
Parerea mea este ca la urmatorul termen puteti face o precizare la actiune (sau "nota precizatoare", cum doriti s-o intitulati), in care aratati ce anume s-a gresit si care este situatia reala.
Multumesc frumos pentru raspuns. Eu deja am precizat actiunea pentru a se stabili taxa de timbru si in privinta acelui credit am trecut doar suma rezultata din chitantele aduse de clienta, pentru ca atat a putut sau a vrut sa-mi aduca.
Mai pot sa mai fac o cerere precizatoare si sa arat instantei ca e vorba de suma totala a imprumutului si nu doar de suma initial precizata?
Ma gandesc ca o sa fie nevoie de o completare a timbrajului, iar eu am facut cerere de scutire a taxei de timbru.
Multumesc.