Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie intretinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie intretinere minor

sunt interesat de modul in care se poate calcula cuantumul pensiei de intretinere pentru copil si pana la ce varsta se poate acorda aceasta pensie
Depinde de cati minori sunt in intretinere si daca urmeaza cursurile unei scoli la zi, dupa 18 ani.
Silvia Renate Mihai , Avocat
Codul familiei:

Art. 94
Intretinerea este datorata potrivit cu nevoia celui care o cere si cu mijloacele celui ce urmeaza a o plati.
Instanta judecatoreasca va putea mari sau micsora obligatia de intretinere sau hotara incetarea ei, dupa cum se schimba mijloacele celui care da intretinerea sau nevoia celui ce o primeste.
Cand intretinerea este datorata de parinte sau de cel care infiaza, ea se stabileste pana la o patrime din castigul sau din munca pentru un copil, o treime pentru doi copii si o jumatate pentru trei sau mai multi copii.

Varsta pana la care se datoreaza pensia de intretinere este de 18 ani, iar in cazul continuarii studiilor pana la maxim 26 de ani.