Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt sau abuz de incredere?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt sau abuz de incredere?

In urma cu un aproximativ un an de zile mama mea a achizitionat un laptop(cu factura) pe care i l-a incredintat spre folosinta concubinei mele cu care locuiam in aceeasi locuinta cu parintii. In momentul in care a decis sa ne despartim(in urma cu 3 luni) , a luat din locuinta si laptopul respectiv, fara acordul proprietarului(al mamei mele). Incercarile mele repetate prin care i-am cerut returnarea bunul respectiv pe cale amiabila au fost sortite esecului, ea considerand acel bun "cadou".
In final, proprietarul bunului facut o plangere la politie iar dansii l-au considerat furt in plangerea respectiva.

Este furt sau abuz de incredere? In final, se va recupera bunul indiferent de incadrarea faptei?
george666, utilizator
Se poate schimba incadrarea de la furt la abuz de incredere, dar tot va fi obligata sa inapoieze bunul. Presupun ca va intereseaza sa va recuperati laptopul, nu sa primeasca o pedeapsa mai mare pt furt decat pt abuz.
Aveti acte, facturi etc pt acel laptop?
nu ma intereseaza si nici nu as dori sa ia vreo pedeapsa. Ma intereseaza doar sa recuperez bunul respectiv. Cat despre factura si chitanta, da, exista. Atentie insa, au trecut 3 luni de cand a plecat cu el (asta in cazul abuzului de incredere).
Nu conteaza ca au trecut 3 luni de cand a luat laptopul in situatia in care dumnoavoastra ati formulat plangerea prealabila in cursul celor 2 luni de cand ati alfat ca v-a disparut bunul.
Daca nu doriti sa primeasca nicio pedeapsa, faceti-o sa inteleaga faptul ca trebuie sa va inapoieze laptopul si sa va retrageti palngerea, in sens contrar risca o amenda sau mai rau.
ContSters178374, utilizator