Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TAXA DE TIMBRU LA VALOAREA MASEI PARTAJABILE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TAXA DE TIMBRU LA VALOAREA MASEI PARTAJABILE

Dupa divort fostul sot a depus actiune de partaj. A taxat din suma totala de 80 mil, numai 25 mil.urmand ca pana la prima infatisare sa depuna restul de 55 mil.
Mi-a solicitat mie aceasta suma. Eu as putea sa-i dau aceasta suma pentru a se putea face partajul judiciar, dar la sfarsit taxa de timbru se imparte intre parti si as fi pusa sa platesc din nou ceea ce am mai platit.
Ce trebuie facut in acest sens? E obligatia lui exclusiva sa achite la inceput aceasta suma? Sau pot si eu? Trebuie sa fac un act oficial prin care sa recunoasca ca i-am dat bani pt. taxa de timbru?
Multumesc frumos.
Pentru orice imprumut ,pt o suma mare,incheiati un act oficial.Se poate si sub semnatura privata cu doi martori.
este obligatia exclusiva a reclamantului de a timbra cererea de chemare in judecata. daca doriti sa ii imprumutati bani, mergeti la un notar, intocmiti un contract de imprumut (are forta unui titlu executoriu).
nu va complicati cu acte sub semnatura privata, deoarece veti ajunge in instanta cu siguranta !