Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducerea varstei standard de pensionare pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducerea varstei standard de pensionare pentru perioada lucrata in grupa I de munca

Buna ziua, va rog frumos sa va ajutat cineva cu un raspuns legat de noua lege a pensiilor; si anume tatal meu are ani lucrati in grupa I si II de munca, si este derutat de faptul ca a auzit niste zvonuri precum ca grupa I va fi asimilata de de grupa II, si automat varsta standrad de pensionare va fi diferita decat daca s-ar lua in calcul grupa I de munca-scazand astfel varsta cu mai multi ani.

Va multumesc
Nici pe legea 19 nu se acorda reducere pentru fiecare grupa in parte. Gr.I s-ar fi aplicat dupa legea 19 pana la 31 martie 2011, prin aparitia legii 263/2010 aplicarea a incetat la 31 dec.2010.
Actualmente ambele grupe sunt incadrate in conditii deosebite de munca.
Am in familie situatia care , de la legea 3/1977 in care a depus activitate in gr.I-turnatorie, modificata de legea 19/2000 si legea 263/2010, a pierdut 4 ani de reducere si asta pentru simplul fapt ca, desi activitatea se regaseste in anexa 2 unitatea nu se regaseste in anexa 3 fiind inchisa in anul 2001. Aceasta conditionare a anexei 2 cu 3 este discriminatorie, dar mai important este mentinerea nivelului pensiilor speciale.
Nu sunt zvonuri, este vorba despre art. 158, alin. (1) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.

Art. 158. – (1) Perioadele de vechime în muncă realizate în grupele I şi a II-a de muncă până la data de 1 aprilie 2001, constituie stagiu de cotizare în condiţii deosebite, în vederea reducerii vârstelor de pensionare, cu excepţia celor realizate în activităţile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1) sunt încadrate în condiţii speciale.