avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 941 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drept vizita minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drept vizita minor

buna!
am si eu un mic caz!
in urma divortului,am primit drept de vizita asupra baiatului,in varsta de 13 ani,dupa programul cerut de catre mine.saptamanal,in fiecare weekend ,in prima si a 3 a saptamana din luna sambata,si in a 2 a si a 4 a saptamana ,duminica.in vacanta de iarna,am drept de vizita 3 zile,iar in vacanta de vara,2 saptamani,in perioada 1 iulie-15 iulie.divortul s-a pronuntat anul trecut,in luna septembrie.am avut baiatul intr-o vacanta de iarna,si una de vara.problema e ca baiatul doreste sa stea mai mult cu mine,dar fosta sotie nu este de acord sub nici o forma.as dori sa aflu,ce drepturi are baiatul,in special daca la dorinta lui,in nici un caz fortat de catre mine,doar la dorinta sa expresa,daca el doreste sa ma viziteze mai des,daca o si poate face.sau doar cu acordul fostei sotii.intreb ptr ca nici nu doresc sa fortez in vreun fel nota.reamintesc ca este vorba despre un minor in varsta de 13 ani si 7 luni.nu stiu daca acest lucru are vreo importanta,dar stiu sigur ca dupa varsta de 12 ani,minorul sau minorii rezultati in urma unei casatorii sunt chemati in fata instantei,de catre judecator,spre a fi intrebati cu cine doresc sa ramana.
va multumesc anticipat
puteti face o actiune pt reincredintare.
despre varsta:
Baiatul avand varsta peste 10 ani, va fi audiat in camera de consiliu si va fi intrebat daca este de acord sa ramana la dvs.
Dupa 14 ani, minorul poate cere el singurel sa i se stabileasca domiciliul in alta parte decat la parintele caruia ii este incredintat. De la 14 ani deja e alta treaba...
Puteti cere dv. un alt program de vizitare, motivati ca dorinta copilului este alta... el va va sustine cauza in caz ca asa este... va arata judelui ca vrea sa stea mai mult cu dv...
Puteti cere si reincredintare, vedeti insa in ce masura puteti dovedi ca s-au modificat conditiile initiale care au stat la baza reincredintarii catre mama, nu e asa de usor...
Sau poate incerca si copilul o mutare de domiciliu... dar cred ca l-ati pune la mijloc...
Dv. puteti evalua care dintre cele de mai sus vi se potriveste...
Multa bafta!
A! Ca ajutor, puteti duce copilul la un psiholog si acesta sa va faca un raport privind starea de frustrare a copilului ca nu poate sta cu dv. cat vrea, care sunt eventualele consecinte... o puteti folosi ca dovada in dosar!
Nu va fi vazut chiar ca o expertiza, ca nu efacuta in cadrul procesului, dar ajuta destul de mult!
multumesc celor care au raspuns,dar nu doresc o reincredintare de minor,ci pur si simplu sa imi vad copilul mai mult,sa fiu mai mult timp cu el. va multumesc!
In acest caz faceti o alta actiune de stabilire program de vizitare in care spuneti programul pe care vreti sa-l petreaca copilul cu dvs. si motivati dorinta copilului( care oricum va fi audiat in camera de consiliu).
Succes.
puteti solicita instantei incredintarea copilului, daca stiti ca acesta doreste sa stea cu d-tra.precizez ca minorul va fi audiat. in functie si de optiunea lui va poate fi incredintat daca se constata ca aveti posibilitatea de a creste in conditii optime si daca este bine educat.

Alte discuții în legătură

Ajutati-ma cu un sfat ionela86 ionela86 Traiesc cu un barbat de 8 ani,de 3 ani el a divortat,are 2 minori aflati in custodia fostei.Ea a plecat in strainatate unde lucreaza si si-a cumparat o casa.In ... (vezi toată discuția)
Program de vizitare diana lazar diana lazar Suntem divortati de un an si jumatate. La divort mi-a fost incredintat copilul, o fetita de 7 ani la aceea vreme. Tatal nu a cerut stabilirea unui program de ... (vezi toată discuția)
Custodie copil minor stella14 stella14 Am un copil de 13 ani jumate dat spre crestere si educare printr-o sentinta de divort(definitiva si irevocabila de 10 ani). As dori sa imi spuneti care sunt ... (vezi toată discuția)