Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Program de vizitare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Program de vizitare

Suntem divortati de un an si jumatate. La divort mi-a fost incredintat copilul, o fetita de 7 ani la aceea vreme. Tatal nu a cerut stabilirea unui program de vizitare ci a pastrat legatura cu fetita cand a vrut si cum a vrut. Acum, m-a chemat in judecata pentru ca i-as fi ingradit legaturile cu fetita. Mentionez ca toata aceasta suparare si revolta din partea lui au aparut in urma unei vacante pe care eu si fetita am petrecut-o in Italia. A fost foarte contrariat de faptul ca nu i-am cerut acordul sa scot fetita din tara. Mentionez ca cere program de vizitare (o luna in vacanta de vara, o saptamana in cea de iarna si doua week-end-uri pe luna). Am plangeri depuse la politie impotriva s pentru comportament agresiv. Fetita nu doreste sa petreaca acest timp cu el si si-a exprimat aceasta dorinta si de fata cu acesta in repetate randuri. Cum se poate rezolva aceasta situatie? Nu doresc ssa fie dacazut din drepturi doar ca programul de vizitare sa fie mult mai mic si fetita sa nu ramana la el peste noapte. Fetita poate fi audiata (are 8 ani si este eleva in clasa a II a)? Va multumesc!
diana lazar, utilizator
Referitor la decaderea din drepturile parintesti va pot spune ca aceasta se paote face numai in anumite conditii prevazute de lege.
In ceea ce priveste dreptul la vizita , nu-ti pot spune care este programul, pentru ca nu exista un astfel de program prestabilit. Instanta, in momentul in care e judecat cazul, in functie de fiecare situatie in parte, stabileste programul de vizita. In acelasi timp, ar fi indicat sa incerci sa ajungi la o intelegere cu tatal copilului in privinta programului inainte de a ajunge in fata instantei. Copilul are dreptul sa comunice cu ambii parinti si cu rudele sale, indiferent daca parintii locuiesc impreuna sau casatoria lor a fost desfacuta.
Parintele care locuieste cu copilul nu are dreptul sa impiedice contactul dintre copil si celalalt parinte. In acest sens, parintii pot incheia un acord privind exercitarea drepturilor parintesti de catre parintele care locuieste separat de copil. Parintele care locuieste separat de copil are, de asemenea, dreptul de a primi informatii referitoare la copil de la toate institutiile educative si curative.

În conformitate cu legislaţia românească, copilul în vârstă de peste 10 ani trebuie să fie ascultat în toate procedurile juridice şi administrative care îl privesc (de exemplu, copilul în vârstă de peste 10 ani pentru care s-a deschis procedura de adopţie trebuie să consimtă la adopţie). ªi copiii cu vârstă mai mică pot fi audiaţi, iar dacă autoritatea competentă consideră de cuviinţă, părerile copilului vor fi luate în considerare în funcţie de vârsta şi gradul de maturitate ale copilului.
...stabilirea unui program de vizitare a minorului nu are nici o legatura cu decaderea din drepturile parintesti...
...durata si intinderea acestui program va fi stabilita de catre instanta;
...in situatia in care veti reusi sa dovediti firea agresiva a tatalui puteti solicita cu succes instantei, ca vizitarea minorului de catre tata sa fie facuta doar la domiciliul dvs. si doar in prezenta unui alt membru al familiei;
...pentru a va usura demersul juridic contactati un specialist.
Succes!
diana lazar a scris:

Suntem divortati de un an si jumatate. La divort mi-a fost incredintat copilul, o fetita de 7 ani la aceea vreme. Tatal nu a cerut stabilirea unui program de vizitare ci a pastrat legatura cu fetita cand a vrut si cum a vrut. Acum, m-a chemat in judecata pentru ca i-as fi ingradit legaturile cu fetita. Mentionez ca toata aceasta suparare si revolta din partea lui au aparut in urma unei vacante pe care eu si fetita am petrecut-o in Italia. A fost foarte contrariat de faptul ca nu i-am cerut acordul sa scot fetita din tara. Mentionez ca cere program de vizitare (o luna in vacanta de vara, o saptamana in cea de iarna si doua week-end-uri pe luna). Am plangeri depuse la politie impotriva s pentru comportament agresiv. Fetita nu doreste sa petreaca acest timp cu el si si-a exprimat aceasta dorinta si de fata cu acesta in repetate randuri. Cum se poate rezolva aceasta situatie? Nu doresc ssa fie dacazut din drepturi doar ca programul de vizitare sa fie mult mai mic si fetita sa nu ramana la el peste noapte. Fetita poate fi audiata (are 8 ani si este eleva in clasa a II a)? Va multumesc!

Fetia poate fi audiata de instanta.
Apoi se va decide care este interesul suprem al minorului.

avocat Claudiu Lascoschi