Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Buna ziua. Este acceptata matusa ca martor la partaj?
Art. 189 cpc
Nu pot fi ascultaţi ca martori:

1. rudele şi afinii pînă la gradul al treilea inclusiv;

2. soţul, chiar despărţit;

3. interzişii şi cei declaraţi de lege incapabili de a mărturisi;

4. cei condamnaţi pentru jurămînt sau mărturie mincinoasă.

Părţile pot conveni, expres sau tacit, să fie ascultate ca martori şi persoanele prevăzute la alin. 1 pct. 1 şi 2.

Cod procedura civila actualizat prin:
Ordonanţă de urgenţă nr. 138/2000 - pentru modificarea şi completarea Codului de procedură civilă din 14 septembrie 2000, M. Of. 479/2000
Eu cu matusa mea ce grad de ruda sunt: 3 sau 4?