avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1251 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... martori=afini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

martori=afini

Va rog un sfat, intr-un proces pe pretentii, cumnatul meu a fost refuzat ca martor, motivand ca e ruda, intrucat si mama lui,mama cumnatului era martora, o pot folosi? Chestia este ca lucreaza si locuieste in Italia... Dar pe un verisor grad doi, mama mea cu tatal lui veri primari, il pot folosi? Dati un sfat, va multumesc tuturor binevoitorilor de ajuta oameni le necaz...
Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 20:05, 26 Noiembrie 2009
Potrivit art.189 alin.1 C.proc.civ., nu pot fi ascultaţi ca martori:
1. rudele şi afinii până la gradul al treilea inclusiv;
2. soţul, chiar despărţit;
3. interzişii judecătoreşti;
4. cei condamnaţi pentru mărturie mincinoasă.

Cât priveşte rudele şi afinii până la gradul al treilea inclusiv, precum şi soţul sau fostul soţ interdicţia este numai relativă, întrucât alin.2 al art.189 C.proc.civ. prevede că părţile pot conveni, expres sau tacit, să fie ascultate ca martori şi persoanele prevăzute la alin.1 pct.1 şi 2.
Buna ziua !
Conform codului de procedura civila , art.189 nu pot fi ascultati ca martori:
1. rudele si afinii pana la gradul al treilea inclusiv;
2. sotul, chiar despartit;
3. interzisii si cei declarati de lege incapabili de a marturisi;
4. cei condamnati marturie mincinoasa.
Partile pot conveni, expres sau tacit, sa fie ascultate ca martori si persoanele prevazute la alin. 1 pct. 1 si 2.
cumnatul (fratele sotului/sotiei) va este afin (de grad II)
mama cumnatului, adica soacra dvs. este afin de gr. I

dar verii "de grad II" exista doar ... in folclor. Ei sunt de fapt rude de gradul VI (sase) adica nu mai intra sub incidenta textului citat de colegi mai sus.

Verii primari sunt rude de gradul IV. Iar copiii acestor veri, numiti popular "veri de-al doilea" sunt, intre ei, rude de grad VI.
In concluzie il puteti propune ca martor pe acest var.
Ultima modificare: Joi, 26 Noiembrie 2009
romascanu, moderator
@Cazan de tuica-- Vi s-a raspuns foarte clar si foarte corect de catre colegii mei. Nu vad unde va este nedumerirea!

:ban: Incercati sa respectati , ca toti ceilalti , regulamentul de functionare a site-ului si sa nu mai postati mesaje care repeta acelasi subiect fiindca vor fi sterse!B-)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Martori proces madalina vlasceanu madalina vlasceanu buna seara, am si o intrebare: pot fi verii primari martori intr-un proces? multumesc (vezi toată discuția)
Martor lilicrin lilicrin Ca martori sunt credibili rudele de gradul I ? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Afini cazandetuica cazandetuica Intr-un proces civil, pretentii, sotul surorii paratului poate fi martor? Este la latitudinea judecatorului de a accepta acest martor sau prin lege, nu se ... (vezi toată discuția)