avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... act aditional la contractul individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

act aditional la contractul individual de munca

Am un angajat cu contract de munca pe perioada determinata,ii expira contractul pe 15 iulie. El vrea sa isi faca un imprumut la banca, iar banca nu ii da imprumutul pentru ca peste o luna jumatate expira contractul si tot de la banca l-au trimis sa ii fac un act aditional de prelungire. Eu stiu ca actul aditional se face in ziua in care ii expira contractul ,angajatorul intentionand sa il treaca pe durata nedeterminata. E posibil sa ii fac actul aditional de acum?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:35, 2 Iunie 2011
~ Conținut șters la cerere ~
piscine@sperantaclub.ro a scris:

Am un angajat cu contract de munca pe perioada determinata,ii expira contractul pe 15 iulie. El vrea sa isi faca un imprumut la banca, iar banca nu ii da imprumutul pentru ca peste o luna jumatate expira contractul si tot de la banca l-au trimis sa ii fac un act aditional de prelungire. Eu stiu ca actul aditional se face in ziua in care ii expira contractul ,angajatorul intentionand sa il treaca pe durata nedeterminata. E posibil sa ii fac actul aditional de acum?


Da , exista aceasta posibilitate ... nu trebuie sa asteptati ca sa se aproprie termenul de expirare a duratei pentru care a fost incheiat c.i.m. ca sa-i faceti modificarea din determinata in nedeterminata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prelungirea contractului pe perioada determinata dijmarescu dijmarescu Buna, Codul muncii prevede posiblitatea prelungirii contractului individual de munca (C.I.M) pe durata determinata dupa expirarea termenului initial, cu ... (vezi toată discuția)
Contactul pe perioada determinata Adina_Mihaela Adina_Mihaela va rog sa mi spuneti daca dupa expirarea termenului contactului individual de munca incheiat pe perioada determinata, prelungit de de 2 ori, se face un contact ... (vezi toată discuția)
Contract durata determinata genyely genyely buna ziua un salariat cu contract pe perioada determinata caruia i-a expirat contractul poate fi angajat pe perioada nedeterminata?se poate face act ... (vezi toată discuția)