Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nou regulament intern?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nou regulament intern?

Stie cineva daca este si unde este publicat un nou regulament intern conform noului cod al muncii? Vad ca editurile vand asa ceva,dar mi se pare normal sa il avem din Monitor....eventual.
Multumesc.
Aveti postat in dreapta ecranului la documente utile un model de regulament intern dar si de act aditional la contractul de munca dupa codul muncii actualizat.
Regulamentul intern se creeaza intern de fiecare societate in parte, nu se gaseste pe nicaieri decat in incinta societatii respective.
Codul Muncii 2011 a modificat in mod radical Regulamentul Intern
Specialistii in legislatia muncii din Minister au alcatuit pentru dvs
Regulamentul Intern conform Codului Muncii 2011.Atentie: ITM-ul a anuntat ca va verifica in mod explicit respectarea noilor prevederi din lege in Regulamentul Intern al tuturor firmelor controlate.

Din cauza acestui text am intrebat ce e cu regulamentul intern. Ma gandeam ca trebuie refacut si sa includa noi cerinte.
Da. Trebuie adaugat la varianta veche, pe care ati avut-o in firma, noile prevederi. Dar ideea care s-a amintit mai sus e ca nici pentru prima varianta nu a fost ceva standard, publicat in monitorul oficial. Apar doar prin codul muncii si prin alte legi precizari: cam ce trebuie sa contina, si atat. Dumneavoastra acolo cunoasteti cel mai bine cum merg lucrurile, ce trebuie respectat si ce nu.