avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CALCUL CM
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CALCUL CM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.Avem un angajat cu data de 02.05.2011, iar pe data de 16.05.2011 intra in concediu medical.Cum se calculeaza - baza de calcul a indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate?Mentionez ca intre 16-23, medicalulu are cod 06, urmatorul pana la 31.05.2011 avand cod 01.

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: surdoiu , utilizator 08:19, 3 Iunie 2011
La urgentele medico-chirurgicale nu este necesar a avea un stagiu minim de cotizare insa pentru a putea opera si celalalt certificat medical de boala obisnuita va sfatuiesc sa-i solicitati angajatului sa va aduca de la vechiul angajator o adeverinta de venit pt ultimele 6 luni lucrate din ultimul an, astfel in baza acesteia puteti sa-i calculati indemnizatia aferenta ambelor certificate medicale
Multumesc pentru raspunsul acordat.Dar am uitat sa precizez ca angajatul a fost in somaj inainte de a se angaja la noi. In acest caz baza de calcul se stabileste in functie de salariul minim?

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical-stagiu minim de cotizare carmendehelean carmendehelean Salariat angajat din 03.01.2011, fara a mai lucra anterior acestei date prezinta concediu medical cod 06-urgenta medico-chirurgicala pt perioada ... (vezi toată discuția)
Plata concediu medical retromusculo retromusculo Buna ziua, am incheiat un contract de munca pe data de 12.03.2012. in data de 17.04.2012 am intrat in concediu medical cod 06 pana in data de 21.04.2012. ... (vezi toată discuția)
Certificat de concediu medical în continuare dar are alt cod de indemnizaþie MIRELAIONICA MIRELAIONICA Bună ziua, vă rog să mă ajutaţi în următ. problemă: CM iniţial cod 01 în 11.2012 în luna 12.2012 am un CM în cont. celui din 11.2012(data ... (vezi toată discuția)