Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CALCUL CM
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CALCUL CM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.Avem un angajat cu data de 02.05.2011, iar pe data de 16.05.2011 intra in concediu medical.Cum se calculeaza - baza de calcul a indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate?Mentionez ca intre 16-23, medicalulu are cod 06, urmatorul pana la 31.05.2011 avand cod 01.

Multumesc anticipat!
La urgentele medico-chirurgicale nu este necesar a avea un stagiu minim de cotizare insa pentru a putea opera si celalalt certificat medical de boala obisnuita va sfatuiesc sa-i solicitati angajatului sa va aduca de la vechiul angajator o adeverinta de venit pt ultimele 6 luni lucrate din ultimul an, astfel in baza acesteia puteti sa-i calculati indemnizatia aferenta ambelor certificate medicale
Multumesc pentru raspunsul acordat.Dar am uitat sa precizez ca angajatul a fost in somaj inainte de a se angaja la noi. In acest caz baza de calcul se stabileste in functie de salariul minim?

Multumesc!