Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cum sa procedez?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cum sa procedez?

buna ziua.vreau sa deschid un proces civil pentru furt,fals in inscrisuri oficiale,fals sub semnatura privata si uz de fals.ce demersuri trebuiesc facute si de ce suma ar fi vorba?precizez ca dosarul se afla la politie sub urmarire penala de un an si trei luni.va rog sa ma ajutati deoarece nu ami pot permite un avocat.multumesc.
Proces civil pentru aceste fapte nu puteti porni pentru ca ele intra sub incidenta dreptului penal. Daca intr-adevar ati fost victima unor astfel de fapte si ati suferit un prejudiciu, pentru recuperarea acelui prejudiciu puteti formula o actiune civila. In acest caz va trebui sa va adresati instantei si sa solicitati obligarea persoanei vinovate la repararea prejudiciului cauzat. Va trebui insa sa dovediti vinovatia acelei persoane, precum si existenta prejudiciului, legatura de cauzalitate dintre fapta si prejudiciu. Va trebui sa platiti taxa de timbru la valoarea pretentiilor solicitate.
Proces civil pt fapte penale? Nu este posibil acest lucru. Daca doriti recuperarea prejudiciului printr-un proces civil atunci aveti de asteptat foarte mult timp deoarece mai intai trebuie sa se rezolve procesul penal, cred ca ati auzit de formula "penalul tine in loc civilul". Va sfatuiesc sa va constituiti parte civila in procesul penal pt a va putea recupera prejudiciul deoarece procesele penale se desfasoara mai rapid decat cele civile. Va puteti constitui parte civila pe tot parcursul urmaririi penale si pana la citirea actului de sesizare in instanta.

In civil mai exista si taxa de timbru care nu e tocmai de neglijat, in penal nu veti plati aceasta taxa.
ContSters178374, utilizator
olimpia_ilie a scris:

Proces civil pt fapte penale? Nu este posibil acest lucru. Daca doriti recuperarea prejudiciului printr-un proces civil atunci aveti de asteptat foarte mult timp deoarece mai intai trebuie sa se rezolve procesul penal, cred ca ati auzit de formula "penalul tine in loc civilul". Va sfatuiesc sa va constituiti parte civila in procesul penal pt a va putea recupera prejudiciul deoarece procesele penale se desfasoara mai rapid decat cele civile. Va puteti constitui parte civila pe tot parcursul urmaririi penale si pana la citirea actului de sesizare in instanta.

In civil mai exista si taxa de timbru care nu e tocmai de neglijat, in penal nu veti plati aceasta taxa.

corect