Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa 6 luni de activitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa 6 luni de activitate

Buna ziua,
in cazul in care s-a desfintat postul, iar angajatul nu a lucrat decat 6 luni, iar inainte de acest loc de munca a mai lucrat doar prin anii '80, se poate lua somaj in acest caz?

multumesc

Anca
Nu beneficiaza deoarece nu are 12 luni de stagiu in ultimele 24 de luni de la data concedierii.
Buna seara !
NU puteti beneficia de indemnizatia de somaj in conditiile in care nu aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 luni .