Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditii de a beneficia de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditii de a beneficia de somaj

buna seara.astazi am primit vestea ca de la 1 aprilie se inchide magazinul in care lucrez.precizez ca lucrez de 5 ani si ma intereseaza daca ma poate da in somaj.care sunt conditiile sa pot beneficia de somaj? multumesc
mihni, utilizator
Buna seara,
Trebuie sa aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni, cu 8 ore pe zi, sau 24 de luni cu 4 ore pe zi.
Si sa va fie incetat contractul de munca cu desfintarea locului de munca.
Diana.
multumesc frumos.
Motivul concedierii nu va este imputabil, deci aveti dreptul la indemnizatia de somaj. De asemenea, indepliniti si conditia de a avea vechimea necesara: minim 12 luni lucrate in ultimele 24.
multumesc frumos