avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare intre parinti si copil minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare intre parinti si copil minor

Este legala o vanzare a unui apartament intre parintii (vanzatori) si copilul lor minor (cumparator)?
Ultima modificare: Vineri, 3 Iunie 2011
miriam_31, utilizator
Cel mai recent răspuns: miriam_31 , utilizator 11:00, 6 Iunie 2011
Este legala atata timp cat se poate face dovada ca minorului i-a fost donata o suma de bani cu care a platit pretul apartamentului cumparat.
cunoaste cineva jurisprudenta, o decizie de indrumare - de fapt orice -
cu privire la vanzarea intre parinti si copii minori?

Are cineva o decizie a Autoritatii tutelare prin care se numeste un curator sa il reprezinte pe minor la vanzare?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa copilului minor angelmarian angelmarian pot trece o locuinta pe numele copilului minor(3 ani),cu un contract de vanzare-cumparare sau prin donare de la o matusa? daca parinti au datorie de exemplu ... (vezi toată discuția)
Act de vanzare - cumparare imobil catre minori auriciu auriciu Buna ziua, Parintii mei proprietari a doua apartamente vor sa faca act de vanzare - cumparare nepotilor lor ( copii mei ) in varsta de 3 ani respectiv 9 ani. ... (vezi toată discuția)
Vanzare sau donatie aiurelul36 aiurelul36 Buna ziua eu si sotia am dori sa trecem apartamentul nostru propietat ,pe numele ficei noastre care are doar 4 ani.,aceasta fiind singurul nostru ... (vezi toată discuția)