Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incasare in valuta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incasare in valuta

Buna ziua, am facut o facura pt exterior care sa incasat in banca in euro, cum se inreg in conta?
Factura se inreg la iesiri in valuta? se trece in lei sau in valuta?
In jurnal de banca in valuta, incasarea facturii cum se inreg in lei sau in valuta sau si in lei si in valuta, la ce curs se inreg?
Factura trebuie sa o aveti in evidenta atat in lei cat si in valuta.
Incasarea prin banca o inregistrati in valuta si calculati diferentele de curs valutar.
Nu uitati de reevaluarea de la sfarsitul lunii a creantei,daca este cazul.
Depinde si de programul de contabilitate pe care il folositi,daca va permite inregistrarea in valuta.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Folosesc programul Saga, cand introduc factura la iesiri in valuta, la o coloana este curs euro, ex factura este din 20.05.11, euro=4.11
La jurnal in banca in valuta este o coloana curs euro, cursul din ziua incasarii, ex 02.06.11 -4.13, si diferenta de curs, imi calculeaza programuul 5124=765 0.02
Cursul valutar la incasare luam cursul bnr sau cursul bancii Bca Transil unde se incaseaza?
Intr-o zi sunt doua cursuri, pana la 1este un curs iar apoi se schimba, daca fac factura pana la 1 se ia cursulul pana la 1, iar daca se face dupa 1 se ia cursul dupa 1?
Multumsec
Reevaluarea la sf de luna cum se face?
ex.1- factura este in 20.05.11-5000, euro=4.11
2-in 31.05.11 euro=4.12
5124=765 50 lei
3-incasarea in 02.06.11, euro =4.13
dif de curs 4.13-4.11 sau 4.13-4.12?
Va rog este prima factura in euro.
Un sfarsit de saptamana placut.