Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte proprietate casa pierdute/furate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte proprietate casa pierdute/furate

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu unele sfaturi legate de urmatoarea problema:
Cum pot sa scot un duplicat de pe actul de proprietate al unei case, act ce a fost pierdut sau furat.
Multumesc.
Daca intamplator pastrati o xerocopie a actelor pierdute, uitati-va cand au fost emise aceste acte. Daca , de ex, este vorba de un contract de vanzare-cumparare, incheiat dupa 1996, solicitati un duplicat notarului public care a instrumentat actul. Daca s-a incheiat inainte de 1996 trebuie sa mergeti la arhiva institutiei emitente (notariat de stat, etc)
Daca este vorba de un act transcris (asa cum a sugerat si colegul de mai sus, o copie xerox va poate ajuta in acest sens), puteti obtine o copie conform cu originalul si de la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara. Daca nu stiti acest amanunt, puteti incerca la Primarie, la Fondul Locativ (daca este vorba de un apartament).