Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Evacuare persoana din imobil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Evacuare persoana din imobil

Buna ziua. Trec direct la subiect.
Eu ii administrez pensia matusii mele care este bolnava psihic(decizia de administrare a pensiei a fost data prin Autoritatea Tutelara).
Ea locuieste cu un barbat de vreo 8 ani. De-a lungul anilor au existat probleme dar in ultima perioada s-au agravat. Sare la bataie de fiecare data cand ii duc medicamentele matusii mele, lasa apa sa curga fara rost, aduce alti barbati in garsoniera in care ei stau(beau,fumeaza- mediu neadecvat pt un bolnav psihic).
Cum pot sa il evacuez din apartament. Si ce acte sau pasi trebuie sa urmez.
Mentionez ca el nu are domiciliul acolo.

Offtopic. Am impresia ca trebuia sa il postez in alta sectiune a forumului. Rog sa fie mutat topicul in sectiunea adecvata daca am gresit. Multumesc
vrg, utilizator
Trebuie să formulați o acțiune de evacuare a lui din locuință.Dacă ați avea un prieten mai solid l-ați putea scoate cu forța și să schimbați apoi iala. Dacă ulterior face scandal chemați poliția.
Bun. 2 aspecte. Odata cu formularea actiunii de evacuare, trebuie sa depun si copie dupa contractul de casa? iar ulterior o sa imi trebuiasca martori? pt verificarea motivelor enuntate? Sa stiu sa ma gandesc de cine sa ma rog din timp, ca majoritatea le e frica sa depuna marturie impotriva lui. Este tigan..
Am uitat sa mentionez ca matusa mea si cu el au un copil care a fost dat la o familie spre ingrijire iar acum este la un orfelinat, si vine odata sau de 2 ori pe an in vizita aici.
vrg, utilizator
Trebuie sa precizati calitatea barbatului fata de invalida, daca exista contract de locatiune. Daca nu exista, schimbati iala/sau nu chemati politia si deschideti dosar penal pentru violare de domiciliu.