Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrerupere prescriptie executare - recunoastere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrerupere prescriptie executare - recunoastere

avem o hot definitiva in apel - deci care poate fi pusa in executare = din 2003.

in 2007 s-a pronuntat hot in recurs si a devenit irevocabila - insa nu are relevanta asupra termenului de prescriptie a executarii

suntem in 2008 si vrem s-o punem in executare insa e clar ca termenul de 3 ani s-a implinit.

-----------------------------

avem insa o afiermatie a debitorului cuprinsa in niste note scrise din recurs datata 2007.

Astfel debitorul spune : "hotatarea instantei de apel este corecta si as solicita sa se aplice".

============================================

poate fi considerata o recunoasstere si deci o intrerupere a cursului prescriptiei executarii ? :-/

merci

ART. 15
Dupa incetarea suspendarii, prescriptia reia cursul, socotindu-se si timpul curs inainte de suspendare.
Prescriptia nu se va implini totusi inainte de expirarea unui termen de 6 luni, socotit de la incetarea cauzei de suspendare, cu exceptia prescriptiilor mai scurte de 6 luni care nu se vor implini decit dupa expirarea unui termen de o luna de la suspendare.
DECRET 167 DIN 58 privitor la prescriptia extinctiva
ART. 16
Prescriptia se intrerupe:
a) prin recunoasterea dreptului a carui actiune se prescrie, facuta de cel in folosul caruia curge prescriptia.
In raporturile dintre organizatiile socialiste, recunoasterea nu intrerupe curgerea prescriptiei;
b) prin introducerea unei cereri de chemare in judecata ori de arbitrare, chiar daca cererea a fost introdusa la o instanta judecatoreasca, ori la un organ de arbitraj, necompetent;
c) printr-un act incepator de executare.
Prescriptia nu este intrerupta, daca s-a pronuntat incetarea procesului, daca cererea de chemare in judecata sau executare a fost respinsa, anulata sau daca s-a perimat, ori daca cel care a facut-o a renuntat la ea.
ART. 17
Intreruperea sterge prescriptia inceputa inainte de a se fi ivit imprejurarea care a intrerupt-o.
Dupa intrerupere incepe sa curga o noua prescriptie.
In cazul cind prescriptia a fost intrerupta printr-o cerere de chemare in judecata ori de arbitrare sau printru-un act incepator de executare, noua prescriptie nu incepe sa curga cit timp hotarirea de admitere a cererii nu a ramas definitiva sau, in cazul executarii, pina la indeplinirea ultimului act de executare.