Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... reziliere contract / datorii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

reziliere contract / datorii

buna ziua,

ma aflu in urmatoarea situatie:
sunt proprietar intr-un contract de inchiriere. chiriasul nu a mai platit de 4 luni chiria si am decis amandoi sa incheiem contractul, urmand a-mi restitui banii la o data ulterioara.

intrabarea mea este daca semnand contractul de reziliere cu acordul partilor mai pot cere in viitor in instanta plata sumelor restante.

multumesc,
Cosmin
Pai acordul partilor presupune un .... acord care daca ulterior va fi incalcat, cel care se considera prejudiciat va putea merge in instanta.
Incheiati un act aditional la contractul de imprumut iar in clauzele contractuale sa prevedeti rezilierea contractului si restituirea sumei de bani datorata pana la o anumita data. In cazul in care aceasta clauza nu se va respecta, il puteti actiona in instanta fara nicio problema. Mult succes.
va multumesc pentru raspunsuri.