Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Hotarare AGA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Hotarare AGA

Spuneti-mi unde gresesc sau daca zic bine;
AGA din cate stiu nu se inregistreaza niciunde. Prin urmare un asociat unic , daca se hotaraste peste noapte poate anula o hotarere aruncandu-o pur si simplu la cos si hotarand altceva .
Daca sunt 2 insa , si unul se razgandeste iar celalalt nu, cum se poate anula ?
Hotarea se imprima in dublu exemplar si pastreaza fiecare una ?
:(:(
Pentru a deveni opozabile tertilor, Hotararile AGA (Adunarii Generale a Asociatilor - cel putin 2 sau mai multi asociati) se inregistreaza in functie de ceea ce cuprind (modificari la Actul constitutiv, infiintare punct de lucru etc.) la Oficiul Registrul Comertului.
de acord cu solutia referitoare la opozabilitate!
dar ce ne facem ca exista dosare si evidente in care se trece fiecare hotarare adoptata:
Art. 177. - (1) În afară de evidenţele prevăzute de lege, societăţile pe acţiuni trebuie să ţină:
a) un registru al acţionarilor care să arate, după caz, numele şi prenumele, codul numeric personal, denumirea, domiciliul sau sediul acţionarilor cu acţiuni nominative, precum şi vărsămintele făcute în contul acţiunilor. Evidenţa acţiunilor tranzacţionate pe o piaţă reglementată/sistem alternativ de tranzacţionare se realizează cu respectarea legislaţiei specifice pieţei de capital;
b) un registru al şedinţelor şi deliberărilor adunărilor generale;
c) un registru al şedinţei şi deliberărilor consiliului de administraţie, respectiv ale directoratului şi consiliului de supraveghere;
d) Abrogat;
e) un registru al deliberărilor şi constatărilor făcute de cenzori şi, după caz, de auditori interni, în exercitarea mandatului lor;
Deci nu se poate sa anulezi o "hotarare aruncandu-o pur si simplu la cos si hotarand altceva"!!! :D
Art 177 e doar pentru S.A. din cate vad;
iar daca spre exemplu se decide distribuirea de dividende , se mai inreg. la ORC ?..
Intreb pentru ca :
Ordinul 1752/2005 modificat de Ordinul 2374/2007 consfiinteste
Art.222
Evidentierea in contabilitate a destinatiilor profitului contabil se efectueaza dupa adunarea generala a actionarilor sau asociatilor care a aprobat repartizarea profitului, prin inregistrarea sumelor reprezentand dividende cuvenite actionarilor sau asociatilor, rezerve si alte destinatii, potrivit legii. Entitatile nu pot reveni asupra inregistrarilor efectuate cu privire la repartizarea profitului

Problema este ca daca se inregistreaza in contabilitate n-ar fi greu sa se revina (se refac actele presupunem ) asta pentru a evita declararea la sf anului a impozitului pt dividendele distribuite dar neridicate. se arunca la cos AGA si se reface in contabilitate :D;
Daca asociatul care nu ar vrea anularea distribuirii dividendelor nu ar avea o AGA si el , ce-l fereste de posibilitatea ce actionarul coleg sa arunce AGA la cos si sa-si puna contabilu sa refaca( a.i. sa nu apara niciunde dividende ca distribuite )

Ruks18, utilizator
problemele contabile le rezolva contabilul dvs. la orc se publica numai ceea ce este prevazut de lege.