Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hotarire in baza legii 10/2001 - punerea in executie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hotarire in baza legii 10/2001 - punerea in executie

Doamnelor/Domnilor:

Recent am obtinut o hotarire in baza legii 10/2001 de retrocedare a unui teren expropriat inainte de1989. Paratul a fost primaria. Presupun ca dupa cele 15 zile de la comunicare, hotarirea devine definitiva, irevocabila si executorie. Prin urmare pot sa ma duc direct la cartea funciara si sa ma intabulez. Dupa care pun un gard si sunt proprietar. Gresesc?

Multumesc.

Dragos
din moment ce nu o sa ai nici o piedica in ati investi hotararea cu formula executorie,. nu vad nici o piedica in ati conserva bunul si respectiv dreptul de proprietate asupra acestuia.
Deci: cadastru, intabulare, gard..sau chiar GARD mai intai ca nu ai de ce pierde vremea.
Bafta
Teoretic, asa ar trebui sa se desfasoare lucrurile.
Practic nu e chiar atat de simplu.
Mai intai, va trebuie documentatia cadastrala pe care o va intocmi un geodez si va fi inregistrata la oficiul national de cadastru. Avand in vedere ca e vara, cele doua activitati pot dura cam doua-trei luni.
In baza acelor acte veti solicita inscrierea proprietatii in Cartea Funciara. Ulterior, veti merge la locul proprietatii si, doar in cazul in care nu e nimeni acolo, veti bate tarusii. Daca proprietatea e ocupata si persoanele se opun eliberarii, continuati lupta.
Doinita Stingaciu, Avocat