Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Se poate executa silit un apartament pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Se poate executa silit un apartament pentru recuperarea datoriilor ...

Se poate executa silit un apartament pentru recuperarea datoriilor la intretinere de peste 10000 lei daca există o hotărâre judecătorească definitivă pentru plata sumei datorate către asociația de proprietari dar apartamentul datornicilor nu are cadastru și intabulare?
Pt executare nu e necesara intabularea sau/si cadastru.
Adica nu astea sunt piedica.
gi-jane2, moderator
Înseamnă că asociația trebuie să caute un alt executor judecătoresc pentru că actualul spune că nu poate scoate la licitație publica apartamentul pentru că nu are cadastru și nu se poate vinde fără.Datornici locuiesc în continuare fără să plătească nimic la întreținere,netulburati.
Art. 829: (2) C. pr. civ.: „În cazul în care imobilul supus urmăririi nu este înscris în cartea funciară, executorul judecătoresc va solicita biroului de cadastru și publicitate imobiliară, în numele debitorului, deschiderea cărții funciare, în baza unei documentații cadastrale întocmite de o persoană autorizată și a titlurilor de proprietate obținute, când este cazul, în condițiile art. 660.”

Schimbati executorul. Sau daca e platit, se face o contestatie la executare.
Inexistenta cadastrului nu constituie temei legal pentru neexecutare debite