avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,as vrea sa cer si eu cateva informatii despre acest capitol.
Situatia sta cam asa
Bunicul meu a murit.Mostenirea nu stiu exact cui a ramas,bunicii si celor 2 fii,sau doar bunicii.
Dupa un timp,unul din cei doi fii,care era si tatal meu,a decedat.
Acum as vrea sa stiu,cum se va dezbate mostenirea in viitor.
Intre mine si unchiul meu.e vorba de un apartament.
Cel mai recent răspuns: Claus123 , utilizator 15:01, 6 Iunie 2011
Teoretic, pe bunicul dvs. l-a mostenit sotia supravietuitoare impreuna cu copiii din casatorie si din afara casatoriei.
Tatal dvs. are ca mostenitori pe sotia supravietuitoare in concurs cu toti copiii din casatoriei si din afara casatoriei; deci, nu are ce sa caute unchiul la mostenirea tatalui dvs.

... asta, numai daca s-a dezbatut mostenirea dupa bunic si acum dezbateti mosteirea dupa tatal dvs.
Inteleg ca erati nedumerit cu privire la mostenirea bunicului. Mostenitorii bunicului sunt bunica, pentru 1/4 din masa succesorala a bunicului, unchiul si dvs (impreuna cu fratii dvs ) pentru 3/4 din aceeasi masa succesorala .
Cat priveste mostenirea dupa tatal dumneavoastra, achiesez la punctul de vedere al colegei Car3men.
Greseala mea,am omis un lucru.
Tatal meu era despartit de mama mea,deci mama nu va veni la dezbatere.
Acum,e vorba de acel apartament,pe care il avea bunicul.
As vrea sa stiu cum va fi cu dezbaterea mostenirii intre mine si unchiul meu,in legatura cu acel apartament pe care l a avut bunicul dupa moartea bunicii
Sper sa aveti bunavointa sa mi mai dati un reply :)

LE:a trecut mai mult de 6 luni de cand trebuia sa dezbat mostenirea.
e vreo problema in leg cu asta inafara de costurile mai mari?

Ultima modificare: Luni, 6 Iunie 2011
Claus123, utilizator
buna ziua,
apartamentul in speta a fost dobandit de catre bunic in timpul casatoriei cu bunica sau ulterior decesului acesteia?
in primul rand dvs va trebui sa obtineti un certificat de calitate de mostenitor de pe urma tatalui, abia dupa accea veti putea dezbate mostenirea bunicului.
...in timp... nu dupa deces

Alte discuții în legătură

Suuccesiune cu peripetii zita74 zita74 Este un caz mai special: bunica mea D-zeu s-o ierte a avut doi fii. Unchiul meu a murit inaintea mamei sale ( nu a avut copii), tatal meu a murit dupa bunica ( ... (vezi toată discuția)
Mostenire dupa tata caren caren sa inteleg ca sotia tatalui meu, in cazul decesului tatalui, aceasta beneficiaza de 1/4 din bunurile pe care tatal meu le.a mostenit dupa urma mamei mele? dar ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa bunic amarilys amarilys Buna ziua, Am si eu o intrebare. Urmeaza sa deschidem o succesiune dupa bunicul decedat, respectiv dupa partea care ii revine tatalui meu (la randul sau ... (vezi toată discuția)