Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,as vrea sa cer si eu cateva informatii despre acest capitol.
Situatia sta cam asa
Bunicul meu a murit.Mostenirea nu stiu exact cui a ramas,bunicii si celor 2 fii,sau doar bunicii.
Dupa un timp,unul din cei doi fii,care era si tatal meu,a decedat.
Acum as vrea sa stiu,cum se va dezbate mostenirea in viitor.
Intre mine si unchiul meu.e vorba de un apartament.
am inteles.
in acest caz vom vorbi de 2 succesiuni care se vor conexa.
1. succesiunea bunicii, iar la aceasta succesiune vin bunicul si cei 2 copii.
2. succesiunea bunicului veti veni dvs si unchiul.
dar va repet primul pas este sa obtineti certificatul de calitate de mostenitor.
ok si ce cote vor fi la acel apartament?
3/8 eu si 5/8 unchiul ?