Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declarare suma
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declarare suma

Buna ziua .Va rog sa-mi spuneti care este suma minima care se poate declara la incheierea unui contract de vanzare cumparare a unui imobil.Exista un minim in functie de suprafata, zona urbana, judet?
exista o suma minima care poate fi consultata la notarul public si in functie de care se achita taxele notariale.
Cum pot proceda in cazul in care am achitat o parte din suma vanzatorului, iar restul se va achita doar in octombrie cand se vor face si actele de intabulare?Ce variante am ?
buna ziua,
pai nu inteleg ce act faceti acum.
daca imobilul nu are cadastru si intabulare pp ca este vorba de un antecontract.
suma aia minima o stabiliti dvs si vanzatorul.
Am facut un precontract , in urma cu o luna , cu un avans mic, acum achitam cea mai mare parte a sumei ramanand un rest de plata pentru octombrie.Daca vanzatorul doreste, facem actele de intabulare acum, dar nu stiu ce variante avem de a mentiona ca ramane un rest de plata, astfel ca vanzatorul sa aiba acoperire pentru suma pe care urmeaza sa i-o dam in octombrie(Imi cer scuze pentru limbaj, dar imi sunt total strainie notiunile si nu vreau sa .spun bazaconii).